Acil Durum Çantası Nasıl Hazırlanır?

Acil Durum Çantası Nasıl Hazırlanır?

Admin
Mart 29, 2017

Ailenizdeki insanlar ve evcil hayvanların zarara uğramadığını tespit ettiniz ancak oradan bir an önce ayrılmanız gerekiyor, toplanıp yanınıza almanız gereken şeyler neler? Zihninize önemli evraklardan aile yadigarı fotoğraf albümüne pek çok şey geliyor ancak bunları sıraya koyamıyorsanız, acil durum hazırlığınızı sağlamlaştırmayı düşünebilirsiniz. En hayati objeleri belirleyip bunları bir sırt çantasına sığmanız gerekiyor. 

İşte ne paketlemek ve neyi götürmek isteyebileceğiniz hakkında bazı ipuçları. Böylece bir acil durum çıktığında, tek yapmanız gereken sırt çantasını alıp gitmek olacak.

Acil durumlar her zaman olabilir

Haberlerde pek çok trajik ya da ilginç olay izliyorsunuz veya okuyorsunuz. Ancak, olaylar oradaki insanların başına geldiği için, sizin başınıza bunların gelmeyeceğini düşünmek yaygın bir yanılgı. Geçtiğimiz yıl 62.000'in üzerinde orman yangını, 1000'in üzerinde kasırga ve yaklaşık 1000 kez Richter ölçeğinde 3.0 veya daha yüksek deprem yaşandı. Kuzey Amerika gibi coğrafyalarda en yaygın doğal afet kasırga, Avrupa'da seller yaşanabiliyor, ülkemizde ise daima yüksek deprem riski ile yaşıyoruz.

Ayrıca gaz kaçakları, elektrik kesintileri, ev yangınları ve bu yangınlardan kaynaklanan su baskınları, uyarı yapılmadan gerçekleşebilecek olaylardan diğerleri.

Bu durumlarda panik yapmak doğal bir şey. Panik içindeyken vücudunuzun gücü ve yaptıkları sizi şaşırtabilir. Birkaç dakika zaman harcarsanız bu gibi durumlarda hayat kurtarıcı olabilecek önlemler alabilirsiniz.

İhtiyacınız olanları paketleyin

Başınıza bir felaket gelmesini beklemeden, daha önce ihtiyacınız olan şeyleri toplayın ve paketlenip hazır olun.

Yapmanız gereken ilk şey doğru sırt çantasını seçmektir. Su geçirmez tipte ve cankurtaranların kullandığı gibi cepleri bol bir sırt çantası işe yarar. İşte hayatınızı kolaylaştırmak için paketlemeniz gereken şeylerin bir listesi:

Nakit. Acil durumlarda kredi kartları kullanılamayabilir, bu yüzden nakit bulundurmak işinize yarayacaktır.

Şişelenmiş su ve atıştırmalıklar. Acil müdahale uzmanları, öncelikle felâket ve bundan doğan yaralanmalarla ilgilenmek için vakit harcıyorlar. Barınma ve yemek gibi ihtiyaçlara sonra geçiliyor. Bu süre içinde tüketeceğiniz gıda ve içecek ihtiyaçlarınızın halledilebilmesi için sizin önceden planlama yapmanız daha iyi olacaktır. Raf ömrü uzun, kolay taşınabilir, ağırlığı az ama besleyiciliği yüksek, kuru gıdalara öncelik verin.

İlk yardım kiti. Acil ilgi ya da uzmanlık gerekmeyen bir yaralanma yaşarsanız, enfeksiyonu uzak tutmak için kendiniz tedavi edebilirsiniz. Tıbbi yardım dışarıdan hemen sağlanamazsa, kitiniz hayat kurtarıcı olabilir.

Yedek ev ve araba anahtarları. Genellikle onları tuttuğunuz yerden anahtarlarınızı almak için vaktiniz yoksa yedeklere sahip olmak iyidir.

Belirlenmiş acil bir cep telefonu. İçinde önemli kişi ve yerlerin numaraları programlanmış fazladan bir acil telefonunuz olsun. Bazı cep telefonlarının 112 sıhhi imdat araması için bir tarifeye ve ücrete ihtiyacınız olmadığını unutmayın. Sadece telefonunuzun ara sıra şarj edilmiş olduğundan emin olun.

Önemli belgelerin kopyaları. Bunlara nüfus cüzdanları, Sosyal Güvenlik kartları ve pasaport gibi kimlik belgeleri dahildir. Ayrıca evlilik cüzdanı, çalışma belgeleri veya ehliyet de eklemelisiniz. Sağlık, araba, ev ve hayat da dahil olmak üzere sigortalarınızın belgeleri de önemlidir. Kira sözleşmenizin bir kopyası, banka belgeleri ve yatırım hesaplarınız, emniyet kasaları ve diğer finansal varlıklarınız hakkında bilgi verici belgeleri de çantada tutabilirsiniz.

Yeri doldurulamaz şeyleri unutmayın

Şimdi sıra, duygusal değeri olan ve yeri doldurulamayan şeyleri listelemeye geldi.

Aile fotoğrafları ve videoları. İster basılı fotoğraflar ve DVD'ler olsun ister her şeyi bir flash sürücüsünde saklıyor olun, bunları paketlemek isteyeceksiniz. Ayrıca elinizdeki gerçek kopyaları dijitalleştirmek ve flash sürücüyü acil durum çantasında saklamak isteyebilirsiniz.

Aile yadigarları. Bebeğinizin ilk ayakkabıları, büyükanne yadigarı düğün yüzüğü, büyükbabanın cep saati; bunlar çok şey ifade eder ve değiştirilemez. Onları korunacak şekilde sarın ve çantanın içeriğinin geri kalanı tarafından zarar görmeyecekleri bir bölmeye yerleştirdiğinizden emin olun.

Sizi evinizde hissettiren şeyler. Acil bir durumda evinizi terk etmek zorunda kalırsanız, oraya geri dönmenizin ne kadar zaman alacağına dair hiçbir fikriniz olmayabilir. Çantada hala yeriniz varsa, sizi evinizde hissettiren şeyleri de ekleyin. Bunlar bir kağıt ağırlığından fazla olmayan ve sevdiğiniz herhangi bir şey, çocuğunuzun sevdiği küçük bir oyuncak ya da en sevdiğiniz futbol takımının posteri gibi taşıması kolay şeyler olabilir.

Tabii ki, sadece çantaya sığabilen ve hafif şeyleri paketlemek isteyeceksiniz. İstediğiniz her şeyi paketledikten sonra, rahat mı yoksa bazı şeyleri kaldırıp düzenlemeniz mi gerekiyor diye görmek için sırt çantasını giymeyi deneyin. Çantayı kolayca erişebileceğini bir yerde tutun. Örneğin yatağınızın yan kısmının altına koyabilirsiniz. Böyle bir acil durum çantası kriz anlarında size güven verecektir.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.