Alerjisi Olanlar Neye Dikkat Etmeli?

Alerjisi Olanlar Neye Dikkat Etmeli?

Admin
Temmuz 24, 2017
110

Mevsimsel geçişlerin bazı insanlarda sıkıntılara neden olduğunu görüyoruz.  Özellikle de bahara yeni girilen dönemlerde bahar nezlesi şeklinde kendisini gösteren alerjik durum pek çok kişide sıkıntılara neden olmaktadır. Bunun yanı sıra ev tozları ve polenlerde alerjik durumları tetiklemekte hatta bu konuda astımı olan kişilerin çok fazla dikkatli olması gerekiyor. Astımlı insanlar ilkbahar ve sonbaharda bu sıkıntılara çok kez maruz kalıyorlar. Eğer ki sizin de astımınız varsa o zaman yapmanız gereken en önemli şey ilaçlarınızı aksatmamaktır.  Peki, alerjisi olanlar neye dikkat etmeliler.

Suyun insan sağlığı açısından bir mucize olduğu bilinir dolayısıyla ona herkesin ihtiyacı vardır. Bu konuda aklınıza takılan tüm soru işaretlerini "Su Hakkında Bilmedikleriniz" başlıklı makelemizde bulabilirsiniz.. 

Polenlere Dikkat!

Vücudumuz dışarıdan gelen zararlı olabilecek her türlü etkiye karşı kendisini korumaya alır. Ancak bazı insanlarda vücut zararlı olmayan bir takım uyaranlara karşı da hassasiyet gösterir. İşte bu hassasiyet gösterilen duruma ise alerjik reaksiyon denilmektedir. Özelikle de polenlerin çıktığı zamanlarda yaşanabilecek bu durum kişide astım ataklarına neden olabilecektir. Bu yüzden de sabah saatlerinde dışarıya çıkmamak önemlidir. gerekirse öğleye kadar yapılabilecek aktivitelerin de ertelenmesi gerekir.

Öğle Saatlerini Tercih Edin

Alerjisi olan kişilerin açık havada yapacakları spor ya da buna benzer durumlar için polenlerin daha az olduğu öğle sonrasını tercih etmesi gerekir. Bu konuda bir dipnot belirtmek gerekirse. Bazı AVM ve de plaza diye adlandırılan yapıların statik elektriği topladıkları bilinir. Bu da polenlerin bu binalara çekilmesine neden olur. Alerjik kişiler bu binalardan birinde çalışıyorsa zorluk yaşayabilirler.

Ev Tozu Akarları

Ev tozları en çok rastlanılan alerjik durumlardan bir tanesidir. Bunun için yapılması gereken öncelik evinizde çok fazla halı bulundurmamaktır. Halılar üzerine tozları çeken eşyaların başında gelir. Özellikle de astımlı kişilerin yatak odalarında halı bulundurmamaları önemlidir. bunun yanı sıra bazı perdelerin toz tutma özellikleri vardır ve bu perdeleri evinizden uzaklaştırmalısınız. Çarşaflarınızı ve nevresimlerinizi en az haftada bir kez yıkamanız gerekiyor.

Yukarıda belirtmiş olduğum durumlar alerji sorunu yaşayan kişilerin dikkat etmeleri gereken zorunluluklardır. Bu sayede hem kendi hayat kalitelerini yükseltmiş olacaklar. Hem de daha sonrasındaki dönemler içinde önlemlerini almış olacaklardır.

Yorumlar

Hemen Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.