Alternatif tıp nedir?

Alternatif tıp nedir?

Admin
Nisan 28, 2017

Geleneksel tıp, kadim kültürlerin deneyimlerinden faydalanır, Çin, Mısır, Hindistan gibi antik medeniyetlerin tıbbi uygulamalarını devam ettiren uygulamalar yapar. Bitkisel ilaçlar, çeşitli beslenme takviyeleri, tuzlar, mineraller, şifalı sular, spiritüel yöntemler, akupunktur gibi tedavi yöntemleri, Hint ayurveda geleneği, masaj terapisi, homeopati ya da naturopati gibi çok çeşitli tedavi yöntemleri alternatif tıp şemsiyesi altında değerlendirilebilir. Enerji terapileri, bioelektromanyetik tedaviler, meditasyon ve benzeri ruhsal tedaviler de alternatif tıbba dahildir. Homeopati ise, çivi çiviyi söker mantığı ile, hastalığa yol açabilecek maddelerin seyreltilerek çok düşük dozlarda hastaya verilmesiyle çeşitli hastalıkların tedavi edilebileceği inancına dayanan bir alternatif tıp yöntemidir.

İçerikte bahsedilen tüm yöntemlerin sadece bilgi vermek amaçlı olduğu unutulmamalı ve bu tip alternatif uygulamalar uzman doktorlara danışılmadan denenmemelidir.

Gebelik öncesi ve sonrası alternatif tıp için bilinmesi gerekenler

Gebelik bir hastalık değildir. Vücudun doğal bir sürecidir. Dolayısıyla hamilelikte vücudu desteklemek için ve doğum için doğal yöntemler, alternatif tıp uygulamaları, bitkisel destekler, doğumu rahatlatacak doğal yardımlar rahatlıkla tercih edilebilir. Gebelik öncesi doğurganlığı arttırmak amacıyla da alternatif tıp yöntemlerine başvurulabilir. Akupunktur, masaj gibi alternatif uygulamaların hamilelikte olumsuz bir etkisi yoktur, devam ettirilebilirler. Alternatif tıp uygulamaları hamilelik esnasında görülen bel ağrısı, mide bulantısı gibi problemlerin giderilmesinde de etkilidir. Meditasyon, bitkiler, hamilelik yogası ve benzer uygulamalar hamileliğin daha rahat ve sağlıklı geçmesine yardımcı olabilir. Eğer hamilenin herhangi bir sağlık sorunu ya da bebekle ilgili tıbbi bir risk yoksa suda doğum gibi doğal doğum yöntemleri kullanılabilir. Bütün bu uygulamalardan önce mutlaka doktora da danışılması, tıbbi bir risk olup olmadığının belirlenmesi önemlidir.

Sağlıklı bitkiler hakkında bilinmesi gerekenler

Bitkiler pek çok şikayetin giderilmesinde yardımcı olabilir. Doğa hemen hemen her rahatsızlığın şifasını bünyesinde barındırır. Sağlıklı bitkiler aracılığı ile şifa bulabilmek için öncelikle bitkileri iyi tanımak, hangi bitkiyi nereden elde ettiğimize dikkat etmek gerekir. Bitkiler faydalı olabilecekleri gibi zarar da verebilirler. O yüzden bir bitkiyi kullanırken neye iyi geldiğini ve hangi miktarda kullanılması gerektiğini bilmeli, bilen birisine danışmalıyız. Bitkisel ilaçlar uzmanlık gerektirir. Doktorunuza, eczacınıza, bitkisel tıp uzmanınıza ve eğer paketlenmiş, işlenmiş, hazır bir bitkisel ürün kullanıyorsanız üretici firmaya danışabilirsiniz. Hamilelikte ve emzirme sürecinde bitki kullanımından önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Bazı bitkiler hamilelikte sakıncalı olabilir. Bir ameliyat geçirecekseniz ya da yeni geçirdiyseniz bitkisel ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalısınız. 18 yaşından küçük, 65 yaşından büyük iseniz bitkisel ilaç kullanmadan önce doktora başvurmalısınız.

Bitki kürleri hakkında bilinmesi gerekenler

Bitki kürleri ucuz ve sağlıklı bir alternatif olabilir. Ağır ilaçlarla tedavi olmak yerine, bitkilerin işe yarayabileceği, risksiz ve basit sorunlarda arka bahçenizde yetiştireceğiniz bitkilerden bile faydalanabilirsiniz. Tıpkı ilaçlar ya da diğer maddeler gibi bitkiler de bazen zararlı olabilir. Ancak hangi bitkiyi hangi problemde ve hangi miktarda kullanacağınızı bilirseniz bitkilerden azami derecede faydalanabilirsiniz. Gingseng, papatya, sarımsak, nane, zencefil, kekik, anason, adaçayı, melisa, gül, karanfil, ekinezya, biberiye gibi bitkiler kürlerde en çok kullanılan bitkilerdir. Spirulina gibi yosunlar da özellikle son yıllarda Hawaii, Japonya gibi Pasifik bölgelerinden dünyaya yayılmış ve sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizde aktarlık geleneği oldukça gelişmiştir. Doktorunuza ve eczacınıza da danışarak, şifalı bitkileri aktarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Öksürükten adet düzensizliğine, depresyondan soğuk algınlığına bitkisel kürler pek çok rahatsızlık için yararlı olabilir.

Akupunktur hakkında bilinmesi gerekenler

Akupunktur Çin tıbbının çok eski uygulamalarından biridir. Vücutta enerji geçişinin olduğu bazı noktaların bulunduğu ve bu noktalarda tıkanma olduğunda hastalıkların ortaya çıktığı, bunların tedavisinin ise bu noktalardaki tıkanmayı açarak yapılabileceği inanışına dayanır. Akupunkturda vücudun belli noktalarına özel iğneler uygulanır. Bu iğneler uygulama sırasında hastaya ciddi bir acı vermez. Akupunktur uygulamaları birden fazla seansta yapılır. İlk seansınızın ardından akupunktur uzmanınız size kaç seans daha uygulama yapılması gerektiğini söyleyecektir. Akupunktur baş ve bel ağrıları, romatizmal ağrılar gibi ağrıların tedavisinde ve uykusuzluk, hormonal bozukluklar, jinekolojik sorunlar, bağışıklık sistemi sorunları, depresyon, kan dolaşımı sorunları, obezite gibi sorunların tedavisinde kullanılabilir. Akupunktur seanslarının süresi 45 dakika ile 1 saat arasında değişebilir. Akupunktur uzmanları çoğunlukla akupunktur uygulamasının yanı sıra size beslenmeniz ve yaşantınız ile ilgili sağlık tavsiyelerinde de bulunur.

Taşlarla alternatif tıp hakkında bilinmesi gerekenler

Taşlar alternatif tıpta çeşitli şekillerde kullanılabilir. Bunlardan birisi kuvars, ametist, opal ve başka taşların kişinin problemine göre seçilip yaşadığı alanda ya da üzerinde bulundurulması yoluyla faydalanmasıdır. Bir diğer kullanım alanı da sıcak taş masajıdır. Isıtılmış, düz taş parçaları belli noktalara masajla birlikte uygulanır. Her taşın belli bazı hastalıklar üzerinde etkisi vardır. Örneğin yeşim taşı psikolojik sorunlara iyi gelirken, aquamarine tiroid ile ilgili problemlerde etkilidir. Obsidyen ise sindirim sistemi sorunlarında kullanılır. Turkuaz kan dolaşımı ve ciğerler üzerinde etkilidir. Çok değerli bir taş olan topazın salgın hastalıkları ortadan kaldırdığına inanılır. Zirkon taşı zihni güçlendirir. Sıcak taş masajı uygulamasında ise taşlar ısı yoluyla kasları gevşetir. Sırt ağrıları, artrit, anksiyete, stres, uykusuzluk, zayıf kan dolaşımı gibi sorunlarda sıcak taş masajı kullanılabilir. Masaj 60 ile 90 dakika arası sürebilir.

Hidroterapi hakkında bilinmesi gerekenler

Hidroterapi suyun şifalandırıcı etkisinden faydalanarak çeşitli sorunların ve ağrıların gideirlmesi uygulamasıdır. Fizyoterapinin bir dalı olan hidroterapinin geniş bir uygulama alanı vardır. Kaplıca ve ılıcaların ve termal tesislerin bolca bulunduğu ülkemiz hidroterapi açısından uygun bir coğrafyadır. Hidroterapinin Antik Mısır’dan, Roma hamamlarından bu yana gelen köklü bir tarihi vardır. Çağlar boyunca insanlar suyun şifasından faydalanmıştır. Sualtı masajı, mineral banyosu, talassoterapi gibi uygulamalar da hidroterapi kapsamına girer. Türk hamam geleneği de dünyaca meşhur bir hidroterapi uygulaması sayılabilir.

Sıcak suyun çeşitli romatizmal, hormonal, jinekolojik ve psikolojik rahatsızlıklara iyi geldiği geçmişten bu yana bilinmektedir. Sauna ve Fin Hamamı da tarihi hidroterapi uygulamalarına örnektir. Hidroterapi yüzme, yıkanma, terletme, tazyikli su, duş gibi farklı yöntemlerle uygulanabilir. Günümüzde fizik tedavide hidroterapiye sıkça başvurulmaktadır. Hidroterapi ve kaplıcalar aynı zamanda sağlık turizminin önemli bir koludur.

Yorumlar

  • GoldenTabs

    mbojG0 https://goldentabs.com/

    Ocak 09, 2018 09 16:03

Hemen Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.