Anksiyete bozukluğu ile ilgili bilinmesi gereken 5 şey

Anksiyete bozukluğu ile ilgili bilinmesi gereken 5 şey

Admin
Haziran 02, 2017

Bu ruh sağlığı problemleri dünya çapında her yıl ciddi ekonomik ve sosyal kayıplara neden olmakta. Bu duruma karşı önlem almak da ruh sağlığı problemleri yaşayan insanların dışlanmadan toplum içinde var olabilmelerini ve sağlık hizmetlerine erişimlerini sağlamak. Sizin de çevrenizde anksiyete bozukluğu yaşayan yakınlarınız olabilir, bu yüzden bunları bilmekte fayda var.

1. Kadınlar ve gençlerde daha yaygın

Kadınlar erkeklere kıyasla anksiyete bozukluklarına iki kat daha fazla yakalanıyor. Bu durumun, kadınların sosyal hayat içinde hala pek çok noktada ikincil konumda olmaları ve sorunlar yaşamalarından kaynaklandığı düşünülüyor. Özellikle genç yaşta hamile kalan kadınlarda, hamilelik ve loğusa döneminde anksiyete bozukluğu daha sık görülebiliyor.

Ayrıca, tüm kültürlerde 35 yaş altı insanların anksiyete bozukluğuna yakalanma oranının daha yüksek olduğu tespit edilmiş.

2. Bağımlılık anksiyete riskini arttırıyor

Madde bağımlısı kişilerde anksiyete bozukluğunun ortalama %30 daha fazla görüldüğü tespit edilmiş. Yapılan çalışmalara göre, insanı sosyal hayattan kopartan kumar ve internet gibi bağımlılıklar da anksiyete riskin iki kat arttırıyor.

3. Anksiyete farklı sağlık sorunlarıyla birlikte ortaya çıkabilir

Kanser hastaları, kardiyovasküler hastalıklardan muzdarip olanlar, diyabet gibi kronik hastalıkları olanlar bu durumlar ruh sağlığıyla alakalı gibi görünmese de anksiyete bozukluğuna daha kolay yakalanıyor. Bipolar bozukluk ve şizofreni ise anksiyete bozukluğu ile birlikte seyreden zihinsel ve nörolojik hastalıkların başında geliyor.

4. Travmatik bir geçmiş anksiyeteyi tetikleyebilir

Geçmişinde cinsel saldırı, savaşta yaralanma deneyimi ve benzeri travmalar olan kişilerde anksiyete bozukluklarının diğerlerine kıyasla en az %82 oranında daha fazla görüldüğü tespit edilmiş.

5. Dezavantajlı gruplar anksiyete bozukluğuna daha yatkın

Engelliler, farklı cinsel kimlik ve yönelimlerdeki bireyler, etnik azınlıklar, cinsiyet ayrımcılığına maruz kalan kadınlar toplumun diğer kesimlerine göre iki kata kadar daha yüksek anksiyete bozukluğu riski altında.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.