Pazartesi, Nisan 22, 2019
Arı Alerjisi, Belirtileri ve Tedavisi

Arı Alerjisi, Belirtileri ve Tedavisi

Admin
Temmuz 11, 2017

Arı balıyla ve de insanlığa sağladığı katkılardan dolayı bilinir. Ancak arı hakkında çok fazla bilgi edinmediğiniz de ciddi sonuçlara da neden olabileceğini görürsünüz. ABD’de yapılan araştırmalara göre her sene 50 kişinin arı sokması nedeniyle meydana gelen alerji nedeniyle hayatını kaybettiği belirlenmiştir. Ülkemizde de her yıl 10 yetişkinden bir tanesi böcek sokması nedeniyle alerji olmul durumdadır. Özellikle de arı sokmalarının ciddi sonuçlar doğurabileceği bilinmektedir.  

Arı sokmalarının büyük bir bölümü yaz mevsimlerinde olur. Daha çok bal arısı diye bilinen sarı arılar en çok rastlanan türdendir. Böcek sokmaları konusunda herkesin masum olarak bildiği karıncaları da örnek gösterebiliriz.  Karıncalar çenesi ile tutunup baş çevresinde dairesel hareketler yaparak insanı birkaç yerinden sokabilmektedir.  

Arı Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Arı sokmaları sık görülebilir. Ancak teşhisi alerjinin oluşumu noktasında önemlidir. arı sokması sonrasında kaşıntılar meydana gelebilmektedir. Bu en önemli tanısı olacaktır. Eğer ki bu kaşıntı kısa zaman içerisinde kayboluyorsa bir sorun yok demektir. Fakat 2 gün içerisinde kızarıklıklar ve de kabartılarda görülmeye başlayabilecektir. Alerjileri belirtileri ise kendisini ürtiker (kurdeşen), anjiödem (kurdeşenin tehlikeli olanı) ve anaflaksi (aniden fenalaşma)  gibi şeklinde gösterebilir. Hatta bu reaksiyonlar ölüme bile yol açabilirler. Arı alerjisi belirtileri hemen olabildiği gibi 1-2 saat sonra da kendini gösterebilir. Boğazda ödem, ses kısıklığı, nefes darlığı, şokla birlikte dolaşım bozuklukları ortaya çıkabilir. Arı alerjisine bağlı ölüm olayları genellikle 50 yaşın üstündeki erkeklerde daha fazladır.

Arı Alerjisi Testi

Arı alerjisinin tanısında hastanın sorgulanması, deri testleri ve laboratuvar kan testleri önemlidir. Hasta çok iyi sorgulanmalı, geçmişteki arı sokmalarının zamanı, ne gibi özellikler taşıdığı, reaksiyonun nasıl seyrettiği ve beraberinde ne gibi şikayetlerin ortaya çıktığı araştırılmalıdır. Arı alerjisi oluştuktan sonra panik, korku, aşırı sıcak, aşırı egzersiz ve alkol alımı alerjik reaksiyonu çok arttırabilir. Arı zehri ile yapılan deri testleri tanıda yardımcı olur. Deri testleri hastalığın öyküsü ile birlikte değerlendirilmelidir.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.