Ayak Sağlığı sorunu ve Çözümleri Nelerdir?

Ayak Sağlığı sorunu ve Çözümleri Nelerdir?

Admin
Nisan 16, 2017

Sağlık insanın kendine yaptığı en büyük yatırımdır. Ayaklarımız vücudumuzun en önemli organların başında gelmektedir. Birçok işimizi halletmemizde ve vücud yükünü taşımasında önemli yer tutmaktadır. 

Kış aylarında soğuk,yağmur ve karın etkisi için ayakların botlarda hapis olması, yaz geldiğinde yerini sandalet, terlik ayakların özgürlügüne kavuşmasında anlamına gelir. Ayaklara önemli düzenli bakımı yapıldığında ve sağlıklı beslenmeye özen gösterildiği takdirde sorun yaşanmayacaktır. Ayakların sağlığına dikkat edilmediğinde ayaklarda mantar hastalığı oluşabilmektedir. Parmaklarının aralarında ve ayak tırnaklarının üzerinde mantar hastalığı etkisini göstermektedir. Bulaşıcı ve hızla yayılan mantar hastalığı kaşıntı, kabuklanma, kızarıklık, yanma ve koku gibi etkilerle kendini belli eder. Uzun süreli ve sıkı olarak giyilen ayakkabılar, ayak terlemeleri, ıslak zemine ayak basılan halka açık spor merkezlerini kullanıyorsanız mantar hastalığı olası bir durum olabilir. Ayak sağlığını olumusuz etkileyen pedikürün doğru yapılmaması tırnak batması gibi olumsuz etkiler yapar. Yüksek ve düz ayakkabılar ve ayaklardaki nemin azalması sonucu çatlak sağlığı olumsuz olarak etkiler. 

Ayakkabıların hijyen ve sağlıklı olması, ideal topuk yüksekliği sağlık için tercih edilmelidir. Spor ayakkabı seçimi ve ayakta fazla durulmaması sağlığın oluşmasında önlem olarak önerilebilir. Kişinin sağlığı için  ayaklar günlük olarak yıkanmalı, güzelce kurulanmalı ve uygun bir ayak kremi ile kremlenmelidir.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.