Ayrılığın ardından 5 aşamada “yas” temizliği

Ayrılığın ardından 5 aşamada “yas” temizliği

Admin
Mart 09, 2017

Birisiyle ne kadar uzun süredir birlikte olduğunuz fark etmeksizin, ayrılık her zaman can sıkıcı bir süreçtir. Biten bir ilişkinin ardından üzgün, kafası karışmış ve öfkeli hissedersiniz. Bazen bu duygularla ne yapacağınızı bilemezsiniz. İlişki sonrası tepkilerimiz genellikle kendini dipte hissederek debelenme, intikam arzusu ya da bir uğraşı bularak kendini bununla meşgul etmek arasında gidip gelir.

Özellikle kadınların ayrılık sonrası tepkilerinden birisi de temizlik, evi yeniden düzenlemek ve ilişkiden kalan izleri evden kaldırmaktır. Eğer stres altında olduğunuzda evi temizleme alışkanlığınız varsa ayrılık sonrası bunu daha da sık yaşarsınız. Bir ilişkinin ardından evinizi yeniden düzenlemek iyileştirici bir süreç olabilir.

1. aşama: İnkar

Kendinizi unutulmuş, terk edilmiş hissedersiniz ve bunu yenmek için meşgul edici birşeylere odaklanırsınız. Evde daha önce hiç temizlemeye kalkmadığınız ücra köşeleri temizlemek ve elden geçirmek bu aşamada iyi bir fikir olabilir. Örneğin mutfakta buzdolabının arkası gibi yerlere girerek derin temizlik yapmak, fırın camını silmek, kapı kollarını ve elektrik düğmelerini silmek pek çok kadının biraz komik ve tuhaf olsa da ayrılık ya da kavga sonrası ritüellerindendir. Bu şekilde ayrılık acısı inkar edilir.

2. Aşama: Öfke

Bu aşamada gerçekliği algılamaya başlarsınız ve kandırıldığınızı hissederek harekete geçmek istersiniz. İntikamın sağlıklı bir şey olmadığını bilseniz de öfkenizi dışa vurmadan edemezsiniz ve özgürleştirici, biraz da iç soğutucu bir şey yapmak istersiniz. Bu aşamada raflarda gördüğünüz çerçeveler içinde ilişkinizden anılar taşıyan fotoğrafları kaldırmak yaygın bir eylemdir. Fotoğraflar, hatırası olan eşyalar atılır, rafların tozu alınır. Bazen atılmak üzere kenara ayrılan eşyalar tereddütte kalınıp bir süre bekletilir, bunların dışarıdaki yerlerini bulmasına daha zaman vardır.

Yaşadığımız dijital çağda bu aşamada en çok yapılan şeylerden birisi de telefon, tablet ve laptoplardaki fotoğrafları, yazışmaları silmek. Bilgisayar ve mobil cihazların hafızasında yapılan temizliği de ayrılık sonrası temizliğe dahil edebiliriz. Bu aşamada kadınların sık yaptığı bir şey de saçlarında yeni bir renk ya da kısacık kestirmek gibi radikal bir değişikliğe gitmektir.

3. Aşama: Pazarlık

Bu aşamada “Ben bütün bu hatıraları evden kaldırıyorum ama ya tekrar biraraya gelirsek?” diye düşünmeye başlarsınız. Bu tereddüt aşamasında atılmak üzere ayrılan eşyalar genellikle kenarda ya da uzak bir dolap köşesinde bekletilir. Dikkatinizi bu “atılacak şeyler” yığınından uzaklaştırmak için başka yerleri temizler, başka işler yaparsınız ama işe yaramaz. Anılar hala oradadır ve onlarla yüzleşmenizi beklerler. Bazen aklınız kayar, kendinizi telefonda onun ismine bakarken, sosyal medya hesabını gözetlerken ya da eski fotoğraflarınıza bakarken bulursunuz.

4. aşama: Depresyon

Pazarlık aşamasının ardından üzgün ve tükenmiş hissedebilirsiniz. Kendinizi kötü hissederek yataktan çıkmamak, tavanı izleyerek geçmiş muhasebesine dalmak bu aşamanın tipik eylemlerindendir. Küçük de olsa bir enerji bulduğunuzda gardrobunuza dalarak eskiyen ya da artık sevmediğiniz kıyafetleri ayıklamaya başlarsınız. Daha sonra bir yere bağışlamak üzere ayırdığınız bu eski kıyafetler kutusu epeyce köşede bekleyecektir. Sonrasında ise tekrar yatağa dönülür. Depresyon sürecinde arkadaşlarınızdan, sevdiklerinizden destek almak, evdeki bazı değişiklikleri birlikte yapmak faydalı olacaktır.

5. aşama: Kabullenme

Tebrikler! Zor zamanları atlatmak üzeresiniz ve kabullenme aşamasına geldiniz. Artık yataktan yepyeni bir insanmışsınız gibi hissederek kalkıyor, güne başlamak için içinizde heves bulabiliyorsunuz. Ve bu enerjiyle birlikte nihayet atmak ya da ortadan kaldırmak üzere ayırdığınız eşyalarla, anılarla yüzleşebiliyorsunuz. Genelde bu kutuların içinden atmaya kıyamadığınız bir kaç şeyi geri aldığınız aşama da bu aşama oluyor. Kullanılabilecek durumdaki bazı eşya ve kıyafetler bağışlanıyor, diğer anılar ise çöpe gidiyor. Artık gönül rahatlığı ile süpürge yapabilir, depresyon aşamasından kalan dağınıklığı toplayabilir, yatak çarşaflarınızı, nevresiminizi yıkayabilirsiniz. Hayatınızda yeni bir sayfa açmak için güzel ve temiz kokan bir nevresim takımından daha iyi bir başlangıç olamaz. Artık rahatsınız ve yolunuza devam etmeye hazırsınız.

 

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.