Baş Ağrısına iyi Gelebilecek Öneri ve Masajlar

Baş Ağrısına iyi Gelebilecek Öneri ve Masajlar

Admin
Nisan 16, 2017

Aile, iş, özel hayat derken yankıları psikoloji, sosyoloji, ekonomi ve sağlık olarak bizleri etkilemekte. Hayatın getirdiği sorunlar, sorumluluklar sağlık olarak birçok hayati hastalık sorunları oluşturabileceği gibi tedavisi mümkün hastalık olarak değerlendirilmeyen seviyede olan çözümü kolay küçük sorunlarda doğurabilir.

Baş ağrısı hepimizin hayatında yaşayabildiğimiz üzerimizde gerginlik, ağrı ve baskı yaratan bir durumdur. Kişiden kişiye farklılık gösteren kişinin günlük yaşamında olumsuz etki yaratan baş ağrısı, azımsanmayacak kadar yoğun da olabilir. Tedavisinde ilaçlar, bitkisel ürünler ve masajlar çözüm olabilmektedir. İlaç yada bitkisel ürünün an itibariyle bulunamadığı yada ilaç kullanmayı düşünmeyen kişiler için basit ve pratik yolları sizler için hazırladık.

 

Sağlık durumunuzu düşünüp değerlendirme yapın :

Baş ağrısı öncesinde yaşanan sağlık sorunu ile alakalı olup olmayacağı araştırılmalı. Baş ağrısı 48 saat öncesinde alınan besin, yaşanılan durumlar ve adet döngüsünün kontrolü için tarih ve zaman not alınmalı.

 

Terlemeyle baş ağrısını  azaltın :

Ağrının tedavisi için yürümek,bisiklet ve yüzmek gibi aktiviteler sporun yanında terleme ile baş ağrısından kurtulma içinde önemlidir. Yoga, meditasyon,aerobik egzersizleri stresi azaltabileceği için önerilir

 

Boynu güçlü tutun :

Bir konu yada iş ile uzun süreli ilgilenirken sabit olarak aynı yere bakmayın, bu boyun kasını gelişimine engel olucak ve zamanla baş ağrısına sebep olucaktır.

 

Başın önemli noktalarına masajlar uygunlayın :

Yintang noktası(üçüncü göz noktası) : İki kaş arasında bulunan bölümdür. Bölgeye uygulanan masaj, göz yorgunluğu giderilmesi için uygulanır.

Zan zhu noktaları :  Kaşların iç kısmında bulunan noktalara yapılan masaj, burnun rahatlamasını ve görüşün hassaslaşmasını sağlar. Süre olarak 1 dakika dairesel masaj yapmak yeterlidir.

Tian zhu noktaları : Başın arkasında, kulak ve omurganın başladığı yerde bulunmaktadır. Yapılan masaj ile geniz akıntısı durması, gözlerdeki, kulaklardaki ve baş ağrısını geçirirken, migreni hafifletir.

Shuai gu noktaları : Saç çizgisinin üstünde, şakakların 2-3 santim yanında bulunur. Baş ağrısı ve göz yorgunluğunu azaltır.

He gu noktaları : Elin arka tarafında , baş parmak ve işaret parmağı arasına uygulanır. Basınç yapılan işlem baş ağrısının yanı sıra sırt ağrısını, diş ağrısını ve boyundaki kaslarda oluşan gerilimi azaltır.

 

 

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.