Pazartesi, Nisan 22, 2019
Bebeklerde ten temasının önemi

Bebeklerde ten temasının önemi

Admin
Mart 26, 2017

Bebeğiniz doğum ile birlikte çok fazla değişikliğe maruz kalır. Plasentanın ona nefes ve besin sağladığı sıcak, su dolu bir ortamdan aniden daha soğuk ve hava ile dolu bir ortama geçer. Burada kendi başına nefes alması, ısısını kendisi ayarlaması ve stabil bir kan şekeri düzeyini koruması gerekir.

Bebeğiniz teninizi hissetsin

Ailenizin yeni üyesinin bu geçişe daha kolay uyum sağlayabilmesi için doğumdan hemen sonra ten teması en büyük yardımcıdır. Bebeğinizi göğüslerinizin üzerine ya da arasına koyabilirsiniz. Üzerinde sadece bebek bezi ile, göğsü çıplak olacak şekilde teninize temas etmesini sağlayın. Size tutunduğunda sırtına ılık bir havlu ya da battaniye koyun ve düzenli aralıklarla nefes alışını, iyi olup olmadığını kontrol ederek orada uzunca bir süre bırakın. Bu, anne ile bebek arasındaki ilk bağın oluşumu için en doğal yoldur.

Araştırmalar ten temasının bebeğin vücut ısısının düzenlenmesi, daha kolay nefes alıp vermesi ve kan şekerinin stabil kalması için faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Annenin bedeni de bebeğin varlığına hormonal olarak tepki verir, bebeğin ihtiyacına göre göğüsler daha fazla ısınır ya da soğur.

Hormonal olarak kontrol edilen göğüsteki kan akışı aynı zamanda süt verimini de artırır. Ayrıca, bu hormonlar annenin kendisini daha iyi hissetmesini ve bebeğe daha çok sevgi göstermesini sağlar.

Bebeklerin pek çoğu doğumdan hemen sonra gayet uyanık ve tetiktedir ve bir kaç dakika içerisinde süt emmek isterler. Bebeği göğsünüze koyduğunuzda bunun için de şansı olur. Teniniz yolu ile bebeğiniz kalp atışlarınızı hisseder, bu da onun için tanıdık ve rahatlatıcı bir sestir. Annesinin göğsündeki bebekler o sırada kan örneği alınması gibi acı verici işlemler yapılıyorsa bile daha az ağlamaya meyillidirler.

Ten temasını savunun

Bazen sağlık çalışanları ya da aile üyeleri bebeğinizle aranızdaki ten temasına müdahale edebilir. Böyle zamanlarda bebeğinizin hakkı için mücadele edin ve bunun ikiniz için de en iyi bağlanma yolu olduğunu açıklayın. Doktor ve hemşirelere bebeğinize ya da size yapılacak muayeneleri bebek göğsünüzün üzerindeyken yapmalarını ya da temas zamanınız bitene kadar beklemelerini söyleyin. Kimse istemez ama hayatın bin bir türlü hali var, eğer HIV ya da hepatit taşıyıcısı bir anneyseniz, ten temasından önce bebeğinizin iyice yıkanarak kandan temizlendiğine dikkat edin.

Bebeği kucağına almak isteyen aile üyelerine beklemelerini söyleyin. Bebeğinizi size sarılırken izlemekle yetinebilirler. Bunları doğumdan önce planlayın ve nasıl olmasını istediğinizi herkese anlatın. Eğer doğumdan sonra bebeğinizle ten teması sağlamanıza engel bir sağlık sorununuz varsa, bunu sizin yerinize yapması için eşinizden ya da annenizden ricada bulunabilirsiniz. Babası ya da büyükannesi ile ten temasında bulunmak da ufaklık için faydalı olacak ve aralarındaki bağı geliştirecektir.

Eğer bir sağlık sorununuz yoksa ve ten temasını anne yani siz sağlayacaksanız, bebek sizinle bir kaç saat kaldıktan sonra yine babasıyla da ten teması kurması iyi olacaktır. Bu alışkanlığı evinizde de devam ettirebilirsiniz.

Bebeğinizi göğsünüze yakın tutmanın faydaları:

. Anne ile bebek arasındaki bağ gelişir

. Salgılanan hormonlar vücut ısınızı bebeğe göre ayarlar

. Salgılanan hormonlar ruh halinizi iyileştirir

. Bebek istediği zaman kolayca meme emebilir

. Bebek kalp atışınızı duyarak rahatlar

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.