Çalışan Annelerin En Büyük Sorunu Nedir?

Çalışan Annelerin En Büyük Sorunu Nedir?

Admin
Haziran 05, 2017

Çocuk sahibi olan annelerin çalışıyor olması hem çocuk için hem de anne için bir takım problemleri meydana getirebilmektedir. Özellikle de çalışan annelerin en büyük sorunu nedir? diye bir soruyu kendi kendinize sorarsanız bunun cevabını verebilmekte bir hayli güç olacaktır. Bu nedenle size söyleyeceğimiz tek bir açıklama ile değil de birkaç madde ile birlikte ele alabilmektir.

Çalışan annenin suçluluk duygusu

Çalışan annelerin en büyük sorunu suçluluk duygusudur. Çünkü anne bu dönemde çocuklarına yeterince zaman ayıramadıklarından dolayı şikayet ederler. Bebeklerini bakıcıya ya da kreşe bıraktıkları için her zaman içlerinde bir üzüntü ve de suçluluk duygusu vardır. Bu aslında normal bir süreçtir. Lakin burada annenin bilincine çalışmalarının nedeninin çocuklarının daha iyi bir geleceğe kavuşması ve de sağlıklı bir şekilde yaşaması olduğunun yerleştirilmesi gerekir.

Çocuğun bakımında zorlanmak

Elbette yukarıdaki sorunlara ek olarak çalışan annelerin en büyük sorunu bakıcı ya da kreş arayışıdır. Bebeklerini emanet edecek bir kurum/kişi arayışında olan ebeveynler için bu süreç oldukça zorlu ve yorucu geçmektedir. Evde bakımın daha konforlu olduğu düşünülse de denetleyici bir organ olmaması nedeniyle ailelerin aklında pek çok soru işareti kalmaktadır. Güvenilir ve ailenin bütçesine uygun bir kreş bulmak meşakkatli olsa da pek çok uzman çocuğun gelişimi için okul öncesi kurumları daha uygun bulmaktadır.

Sorumluluğun artması ve de yorgunluk duygusu

Çalışan kadınların diğer bir sorunu ise bebeklerine zaman ayıramadığı gibi kendi üzerinde de fazla sorumluluğun yüklenmiş olmasıdır. İşi ile evi arasındaki koşturmacaya yetişemez ve bu durum onda bir bitkinliğe ve bıkkınlığa yol açar. Burada eşin tutumu da önemlidir. Baba burada eşine destek verirse bu sürecin atlatılmasında da o kadar iyi olacaktır.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.