Pazartesi, Nisan 22, 2019
Çocuğumun ağrısını nasıl dindirebilirim?

Çocuğumun ağrısını nasıl dindirebilirim?

Admin
Mart 26, 2017

Bebeklerde ve çocuklarda ağrının pek çok sebebi olabilir. Gaz, diş çıkartma, sünnet sonrası ağrılar, aşının yan etkileri bunlardan bazılarıdır. Ebeveyn olarak bebeğinizin ağrısını bir an önce dindirmek istersiniz. Bebek ve çocukların bünyesi hassas olduğu için dikkatli davranmanız gerekir.

İlk önce küçüklerdeki ağrının belirtilerini bilmek gerekli. Bebeğiniz her zamankinden huzursuz ve sıkıntılı görünür, ağlar, yüzünü buruşturur, somurtur ve kasları gergindir. Bu belirtiler bazen kısa bazen ise uzun süreli olabilir.

Ağrılı bir bebeği rahatlatmak

İşe bebeğin dikkatini dağıtarak başlayın. Ten teması, emzirme, sallamak, ninni söylemek rahatlatabilir ve dikkatini ağrıdan uzaklaştırabilir. Bazen rahatsızlığının geçmesi için sadece zaman yeterli olabilir. Bebeğinizi en iyi rahatlatan şeyi biraz da deneme – yanılma yöntemiyle keşfedersiniz.

Gaz sancısını geçirmek

Gaz sancısı için, bebeği dizinize yatırın ve göbeğine nazikçe masaj yapın. Eczanelerden alabileceğiniz simetikon damlaları da karındaki gazı dağıtmakta oldukça etkilidir. Gazı önlemek için bebeği dik bir pozisyonda besleyin ya da emzirin ve sıkça geğirmesini sağlayın. Özellikle emzirmede bir göğüsten diğerine geçerken geğirmesi önemlidir. Eğer bebeğiniz hazır mama tüketiyorsa farklı markalar ve farklı biberon ağızları deneyebilirsiniz.

Diş ağrısını geçirmek

Diş çıkartırken oluşan ağrı için, buzdolabında beklettiğiniz diş kaşıma halkası ya da bezleri kullanabilirsiniz. Ayrıca eczanelerde diş çıkartma ağrısı için pek çok ilaç vardır. Öte yandan, bu ilaçlardan bazıları topikal uyuşturucu özelliktedir ve sadece dişi değil ağzın başka kısımlarını da uyuşturabilir ve etkileri pek uzun sürmeyebilir.

Homeopatik ilaçlardan ise uzak durun. Bunlar bilimsel ilaçlar değildir ve hiç bir faydaları olmadığı gibi özellikle doz aşımlarında çoğu zaman bebeğinize zarar da verebilirler.

Aşı ağrısını geçirmek

Doktorunuza danışarak çocuğunuzun/bebeğinizin aşıdan önce ağrı kesici alıp alamayacağını sorun. Bazı doktorlar ilacın bebeğin/çocuğun bağışıklık sistemi üzerinde aşının yapacağı etkiyi baskılayabildiğini düşünmektedir, bazı doktorlar ise bunda sakınca olmadığını belirtiyorlar. Enjeksiyon yapılan bölgeye soğuk pres uygulamak, nazik bir masaj da iyi gelebilir.

Aşıdan sonra eğer herşeye rağmen bebeğiniz rahatlamıyorsa, mutlaka doktora danışın.

Eğer bebeğinizde aşağıdaki belirtiler varsa mutlaka çocuk doktorunuza haber verin:

. Yüksek ateş

. Kusma ve/veya ishal

. İştahta aşırı kesilme

. Uyuşukluk hali

. Baştaki bıngıldakta şişme

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.