Pazartesi, Nisan 22, 2019
Daha uzun yaşamak mı istiyorsunuz? Evinizde bitki yetiştirin

Daha uzun yaşamak mı istiyorsunuz? Evinizde bitki yetiştirin

Admin
Mart 28, 2017

Yapılan son çalışmalar evde bitki yetiştirmenin insan ömrünü uzattığını ortaya koyuyor. Harvard Üniversitesi tarafından yapılan sekiz yıllık araştırma bitki örtüsü ile ömür süresi arasındaki bağlantıyı ortaya koydu. Evinde çok çiçek yetiştiren kadınların ömrünün uzadığı ve ruh sağlıklarının iyileştiği kanıtlandı.

Çiçeklerim ömrü uzatması sadece güzel görünmeleri ile ilgili değil. Bitkiler havayı temizliyor, depresyon seviyesini düşürüyor. Çalışma hem konusu hem de büyüklüğü ile dünya çapında ilklerden birisi.

Araştırmacılardan birisi olan Peter James, sadece evlerde değil her alanda daha fazla bitki yetiştirmenin hem küresel ısınmayı durdurmak hem de insan sağlığı açısından önemli olduğuna dikkat çekiyor. James, şehir planlamacılardan yasa yapıcılara, mimarlara kadar herkesin bu konuda duyarlı olması gerektiğini söylüyor.

Peki bir beton ormanında yaşarken daha fazla bitkiyle iç içe olmak ve ömrümüzü uzatmak için ne yapabiliriz? Yapabileceğimiz en basit şey bulduğumuz her alanda bitki yetiştirmek. Evlerin içlerinde, balkonlarda, hatta teras ve çatılarda oluşturulacak dikey bahçelerde olabildiğince çok süs bitkisi, yenilebilir bitkiler, saksıda yetiştirilebilir ağaçlar ve diğer her türlü bitkiye yer vermek bir gelenek haline gelebilir. Kapalı alanlarda yetiştirilen bitkilerin de havayı temizlemenin yanı sıra üretkenliği artırdığı ve kan basıncını düşürdüğü kanıtlandı.

Siz de bugünden itibaren evinizde daha çok çiçek ve bitki bakarak işe başlayabilirsiniz.

Az ışık alan evler için 5 dayanıklı bitki

Işığın az olduğu ortamlarda ev bitkileri yetiştirmek zorlu bir iştir. Tüm bitkiler hayatta kalmak için ışığa ihtiyaç duyar. Bitki seçerken doğada yaşadıkları ortamları göz önünde bulundurarak seçim yapabiliriz. Kaktüsgiller, sukkulent ve diğer çöl bitkileri güneşli yerlerde bakılmak ister, doğada orman zemininde yetişen bitkiler ise daha az ışığa ihtiyaç duyar ve gölgeli ya da loş yerlerde yetiştirilebilir.

Az ışık alan apartman daireleri için uygun bazı bitkiler şunlardır:

1. Kurdele çiçekleri (Chlorophytum Comosum)

Geçmiş yıllarda oldukça popüler bir ev bitkisi olan kurdele çiçekleri ilginç bitkilerdir, sürgün vererek kendi kendilerine ürerler. Bu bitkiler düşük ışık koşullarında sağlıklı kalabilirler.

2. Paşa Kılıcı (Sansevieria Trifasciata)

Bu bitki görkemli havası ile evinize yeşillik ve canlılık katar. Paşa Kılıcı da düşük ışık koşullarına dayanıklı bir bitkidir.

3. ZZ Çiçeği (Zamioculcas zamiifolia)

ZZ çiçeği hem düşük ışığa hem de az suya dayanıklı bir bitkidir. Bu yüzden evde çiçek yetiştirmeye yeni başlayan acemiler için uygun bir çiçektir.

4. Şans bambusu (Dracaena Sanderiana)

Şans bambusu loş odalar için çok uygun, düşük maliyetli ve bakımı kolay bir bitkidir.

5. Barış çiçeği (Spathiphyllum Wallisii)

Kapalı mekanlardaki hava kalitesini artırmasıyla tanınan barış çiçeği aynı zamanda düşük ışıklı ortamlara uygundur.

 

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.