Diyabet (Şeker Hastalığı) Nedir?

Diyabet (Şeker Hastalığı) Nedir?

Admin
Temmuz 11, 2017

Sağlık bir vücuda sahip olan bir insanın pankreasından salgıladığı hormon miktarının azlığı ve de dokularında meydana gelen direnç nedeniyle kandaki şeker oranının yükselmesiyle ortaya çıkan ve de ömrü boyunca devam eden bir hastalığın adıdır diyabet.

Yediğimiz besinler vücudumuzun bir anlamda yakıtı olan şekere dönüştürülmek amacıyla parçalanırlar. Şeker kana karışır ve kandaki şeker düzeyinin yükselmesi sağlanır. Burada sağlıklı bir insanda şeker insülin yardımıyla hücrelere taşınır ancak şeker hastalığı olan kişilerde insülin düzeyi eksik olduğundan ya da kendi görevini tam olarak yerine getiremediğinden dolayı hücreler içerisinde şekeri taşıyamaz ve bu kez de kandaki şeker miktarı yükselmeye başlayacaktır.

Kandaki şeker oranı belli bir düzeyde olduğunda idrar yardımıyla atılmaya başlayacaktır. Şeker hastalarında sık idrara çıkma ve aşırı susama durumu bundan kaynaklanmaktadır. İnsülin hormonunun eksikliğinde ya da yetersiz olduğunda hücreler kendileri için gerekli olan glikozu kullanamazlar. Bu ihtiyacını ise yağlardan ve proteinlerden karşılamaya çalışır bu da şeker hastalığı olan bir kişinin hızla zayıflamasına neden olacaktır.

Sağlıklı bir insanın kan şekeri düzeyi aç iken 120 tok iken 140’ın üzerine asla çıkmaz. Tokluk şekerini ölçmek için yemeğe başladıktan 2 sonra yapılır. Açken ya da tokken kan şekeri ölçümünüzün belirtmiş olduğumuz değerleri geçmemesi gerekir. Geçmesi halinde ise bu diyabetin sizde de var olduğunu gösterecektir.

Bir insanın şeker hastalığı olup olmadığı kan testi sonrasından tespit edilir ancak burada gizli şeker olup olmadığının da kontrol edilmesi gerekir.

Bir kişinin diyabetli olup olmadığı Açlık Kan Şekeri (AKŞ) ölçümü veya Oral Glikoz Tolerans Testi (OGTT) yapılarak saptanır. AKŞ ölçümü 100-125 mg/dl olması gizli şeker (pre-diyabet) sinyalidir. AKŞ ölçüm sonucunun 126 mg/dl veya daha fazla olması diyabetin varlığını gösterir.

Şeker hastalığı tiplerine göre 2’ye ayrılır. TİP1 ve TİP2. TİP1’de yeteri kadar insülin üretimi olmaz ya da az miktarda olur.

Yorumlar

  • Judix

    Dun8O7 http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com

    Ağustos 07, 2018 07 15:21

Hemen Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.