Pazartesi, Nisan 22, 2019
Dizilerimizin Klişe Kadın Karakterleri

Dizilerimizin Klişe Kadın Karakterleri

Admin
Nisan 08, 2017

Ülkemizde yılda ortalama 70 dizi izleyici karşına çıkmakta. Kanallara bakıldığında gündüz haber programları,gündüz kuşağı ve evlendirme programları derken dizilere ,kişilere ulaşabilmek için sadece akşam saatleri kalabilmekte. Birçok dizi ilk 10 bölümü dahi tamamlamadan final yapıyor yada bitiyor. Dizinin konu ve kadrosunun önemi,yapım şirketinin projeyi sahiplenmesi,kanalın piyasada bilinirliği ve reklamının iyi yapılması dizinin akibeti için önemli yer tutuyor. Birçok ülkede başarılı dizi yapımlarımızı görmek mümkün. Geçmişden günümüze farklı dönem ve konularında dizi yelpazesinde var olduğunu düşünürsek değişmeyen şeylerden biri şüphesiz 'dizilerin klişe kadın karakteri'dir.Karakterlerden bahsedicek olursak

 

Assolist Karakter:

Dünyanın merkezine hoşgeldiniz anonsu ile gezer. Güzel ve bir o kadarda havalı kadınımız hayatı lüks içinde olmasına rağmen paratoner gibi sorunları üzerine çeker. Eşi varsa eşi,sevgilisi varsa sevgilisi ile sürekli bir tartışma,ayrılma ve barışma halindedir. Yaşadığı imkanların olanakların keyfine ve zevkine birtürlü bakamayan bu karakterimiz,ağlamayı,şüpheyi ve bağırmayı hayat felsefesi yapmıştır.

 

Oğlunu kimseye yakıştıramayan anne karakteri:

Tecrübe abidesi olan bu karakterimiz gelin ve gelin adayı olabilecek herkese düşmandır. Gündüz programları ve gelin-kaynana programlarından esinlenerek dizideki karakter güçü tahmin olunamayacak seviyeye çıkmıştır. Gerektiğinde oğlunu da gözü görmeyen karakterin eşi varsa sakinleştirmeye çalışılmakta,eşi ölmüş bir karakter ise tutabilene aşk olsun modundadır. Konunun çözümünde kendisininde zamanında gelin olduğu hatırlatılmalı,çocuğunun mutluluğu için köstek değil destek olması önerilmelidir.

 

Doğrucu Karakter:

Ölüceğini bilse doğruyu söyleyen karakterdir. Mahallenin sevilen kişisi olarak hayatına devam eden karakterimiz karşı cins ile normal ve sağlıklı birşekilde insanlarla  geçemez.Karakterinin özelliklerinde ; erkeklere laf sokmak,dalga geçmek önemli yer tutar.

 

Modern muhalif karakter:

Rollerin içindeki en özgür kişiliktir. Assolistmiş,doğrucu karaktermiş,kayınvalide filan dinlemez.Kendi bildiğini okur.Ayrı bir dünyada yaşayan bu karakterle ortak noktada buluşmak mümkün değildir.Her bir konuşmaya,aktiviteye,fikirlere muhalif olmasıyla meşhurdur.

 

Yancı Kız karakter:

Dizilerde en itici karakterlerin başında gelir.Tek derdi assolist karakter mutlu olsun diye uğraşan bu karakterin hiçbir hayatla ilgili beklentisi yoktur. Assolist karakterin sevgilisinin arkadaşı yancı karakter için en olması gerektiğini düşündüğü damat adayıdır.

 

Kahramanın gizlisi makbuldür diyen  karakter:

Her türlü angarya işin toparlayıcısıdır. Assolist,kayınvalide,yancı ve modern muhalif karakterin yanında çalışır ve hayati işlerini koşturur. Dizide yanında çalıştığı kişinin onu işten atması yada fırça yemesi an meselesidir.

 

Kötü olmaya yeminli kadın karakter:

Dizinin başrollerine kurduğu planlarla yaşayan karakter. Başrol olmakta gözü varmış gibi estiren karakter iflah olmaz ve durduramaz zekaya sahiptir. Geçmişinde hayatında yaşananlar karakterin gözünden gösterilmiş olsa da bu karakter ona yaşatanlardan hesap sormakta dahil tüm aileden hesap sorar. Sonunda kaybedeceğini biri artık bu karaktere söylemeli.

 

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.