Pazartesi, Nisan 22, 2019
Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Neden Olur?

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Neden Olur?

Admin
Haziran 14, 2017

Erkeklerin saçlardaki dökülme şikâyetleri kadar bayanlarında dökülme sorununun olduğunu biliyoruz. Özellikle de doğum sonrasında yaşanan en sık şikâyetlerden birisi saç dökülmesidir.  Doğum sonrasında kadınların % 50’sinin saçlarında dökülmeler yaşanır. Bunun en büyük nedeni hormonların etkisidir. Uykusuzluk ve emzirmenin vermiş olduğu stres yeni sorumluluklarla birleştiğinde saçlarınızdaki dökülmede kaçınılmaz olacaktır.

Saç dökülmesi genelde banyo sonrasında tararken görülür ve sıkıcı olur ancak burada önemli olan bir konu var ki bu konu da asla paniğe düşmemelisiniz.  

Saçlar neden dökülüyor?

Özellikle doğum öncesinde doğum kontrol hapı kullanıp bırakmak saçlarınızdaki dökülmeleri artıracaktır. Bunun yanı sıra hamileliğiniz esnasında yüksek olan ostrojen düzeyi doğum sonrasında normal düzeye inecek bu da doğum sonrasında 2-6 ay arasında saçların dökülmesine neden olacaktır.

Hamilelik sonrasında, düşük ya da kürtaj sonrasında, doğum kontrol hapı kullanıp bıraktıktan sonra saç dökülmesi artabilir. Doğum sonrası yaşanan saç dökülmesi sorununun sebebi, hamilelik boyunca yüksek seyreden östrojen hormonunun doğum sonrasında normal seviyesine inmesidir. Bu sebeple doğumdan sonraki ilk 2-6 ay arasında saç dökülme sorunu yaşanması normal bir süreç olarak kabul ediliyor.

Saçlarınız ne zaman normale dönecek?

Doğum sonrasında saçların dökülme süreci kişiden kişiye değişiklik gösterecektir ancak buradaki genel bir süreye bakacak olursak 3 – 6 ay arasındadır. Bu tarih sonrasında saçlarınızda eski haline yeniden dönecektir. Eğer ki sorun devam ediyorsa o zaman ve dökülmeler durmamış ise o zaman bir dermatolog ile görülmenizde fayda vardır.

Doğum sonrası dökülen saçlar için neler yapılabilir?

– Saç boyası, düzleştirici, fön, maşa gibi işlemler saçlarınızı daha da yıpratabilir. Bu işlemlerden hem hamilelik sırasında hem de doğumdan sonra uzak durun.

– Banyo sonrasında saçlarınızı doğal yolla kurumaya bırakın, güçlü saç kurutucularından uzak durun.

– Badem yağı, susam yağı, zeytin yağı gibi besleyici yağları 15 günde bir banyo öncesi saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

–  Saç telleriniz inceldiyse ve saçlarınızın hacimsiz görüntüsü sizi mutsuz ediyorsa bu sürede hacim vermek üzere formüle edilen şampuan ve saç bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz.

– Kısa modeller tercih etmeniz saçlarınızın daha dolgun ve canlı görünmesini sağlayabilir.

– Kullandığınız saç bakım malzemelerinin kimyasal madde içermemesine dikkat etmeniz de önemli.

Yorumlar

  • Reyhan

    Saçlarım da dökülme var açılmalar da olmaya başladı doğumdan sonra doktora gittim testler yaptırdım ama hiçbir sorun çıkmadı. Saç çıkarıcı keratin seti kullanmaya başladım tavsiye üzerine saçlarım da dökülme durdu açılmalarda da etkisi olmaya başladı. Bu kadar zaman dökülme ve açılmayı boşa takmışım kafama saç çıkarıcı titanyum seti çözümmüş.

    Aralık 13, 2018 13 03:06

Hemen Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.