Doğum Sonrasında Korunma Nasıl Olmalı?

Doğum Sonrasında Korunma Nasıl Olmalı?

Admin
Mayıs 25, 2017

Doğumdan hemen sonra anne adayı adet görmeye başlayabilir bunun anlamı ise şu demektir. Halk arasında bir anne doğum sonrasında bebeğini emziriyorsa korunmasız olarak ilişkiye girse de hamile kalmaz gibi bir yanılgı vardır. Ancak bu durum hamile kalmamanın önünde bir engel değildir. Yani adetiniz oluyorsa demek ki siz yumurtlayabiliyorsunuz. Bu da gebe kalmamanız gibi bir sonucu hiçbir zaman doğurmaz.

Doğum sonrasında çiftlerin merak ettikleri konulardan bir tanesi de cinsel birleşme ne zaman olmalıdır sorusudur. Bu sorunun yanıtına 6 hafta sonra demek doğru olacaktır. Her gebe ve de gebe olmayan bir kadının cinsel yaşamının başlaması demek bir gebelik ihtimalinin mutlaka göz önünde bulundurulması demektir. Bu yüzden de eğer ki bebek istemiyorsanız o zaman mutlaka korunmanız gereklidir.

Doğum sonrasında eğer ki gebelik düşünmüyorsanız o zaman en doğru yöntemlerin başında spiral yöntemi gelmektedir. Bu doğum esnasında anne adayına takılabilen bir kontrol şeklidir. Ancak doğum sezaryenle gerçekleşmemiş ise o zaman doğumdan 40 gün sonrasında henüz adet başlamamışken takılması uygun olandır. Spiral dışında da doğum kontrol yöntemleri mevcuttur örneğin doğum kontrol hapları burada anne adaylarının kullanımı için piyasa da satılmaktadır. Ancak anne adayı bebeğini emzirdiği için hap kullanmayı tercih etmiyorsa o zaman condom burada seçeneklerden birisi olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Genelde ülkemizde evli çiftlerin doğum kontrol yöntemi denildiğinde yaptıkları korunma yöntemi geri çekilme denilen yöntemdir. Ancak bu sağlıklı bir durum olmamakla birlikte gebelik tehlikesi en üst düzeydedir.

Bebek bekleyen çiftler genelde hamileliğin ilk 3 ayında düşük olabilir ihtimaliyle son 3 ayında da bebeğime zarar gelebilir ihtimaliyle cinsellikten uzak durmaya çalışırlar.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.