Pazartesi, Nisan 22, 2019
Dünya mutfağından: Karidesli Kızarmış Pirinç

Dünya mutfağından: Karidesli Kızarmış Pirinç

Admin
Nisan 20, 2017

Bugünlerde hayatınız çocuklarınızla ilgili işler nedeniyle çok yoğun olabilir, bu yüzden çoğu zaman akşam yemeği saatinin geldiğini ancak yemek olmadığını geç fark ediyor olabilirsiniz. Dışarıda yemek tabii ki her zaman bir seçenek ama evde pişen yemek her zaman daha ekonomik ve sağlıklıdır, özellikle de evde yetişmekte olan çocuklarınız varsa. Peki ne yapılabilir? 30 dakikada hazırlanabilen pek çok tarif var ve bunlardan birisi de karidesli kızarmış pirinç. Buzdolabınızda donmuş karides ve bir gün önceden kalan haşlanmış pirinç varsa, malzemelere ulaşmanız kolay olacaktır. Pirinç çiğ halde ise bile haşlamanız uzun sürmez.

Karides mutfağınızda sık bulunmuyorsa yerine diğer proteinleri de kullanabilirsiniz. Karidesin önemli bir avantajı buzluktan çıkarınca kolay çözülmesi. Çocuklar da karidesi genelde severler. Siz yine de bu tarifi herhangi bir et çeşidi ile hatta mantarla da deneyebilirsiniz.

Size mükemmel kızarmış pirinç yapabilmek için bazı numaralar ve ipuçları göstereceğiz.

Wok: Pirinci karıştırırken yeterince yer olması için geniş bir wok ya da kızartma tavasına ihtiyacınız var. Pirinç ve diğer malzemeleri pişirirken rahatça karıştırabilmeli, çevirebilmelisiniz. Fazla pirinç ve malzeme koyduğunuzda pirinç topaklanabilir o yüzden tek seferde en fazla 1 ya da 2 porsiyon pişirmelisiniz.

Isı: Restoranlarda kızarmış pirincin tadı her zaman daha güzel gelir çünkü yüksek ısıdan ve wokun iyice ısınıp, tekrar tekrar kullanılıp hazır vaziyette beklemesinden dolayı buralarda pişen pirinç isli bir aromaya sahiptir. Kızarmış pirinci yüksek ısıda pişirmek ve woku yağlayarak yapışmayı önlemek önemlidir. Eğer wok yeterince ısınmadıysa pirinç her yere yapışmaya başlar. Yüksek ısıda pişireceğiniz için tüm malzemelerin hazır ve woka hemen atılabilecek durumda olduğundan emin olun. Eğer wok değil de yapışmayan bir kızartma tavası kullanıyorsanız ısıyı çok fazla yüksek tutmayın, tavanıza zarar verebilirsiniz.

Yağ: Öncelikle iyi kabarmış bir yumurta pişirmek için yağı cömert kullanmalısınız. Biliyoruz mümkün olduğunca az yağ kullanmak istiyorsunuz ama pirincin tavaya yapışmasını ve akşam yemeğinizin mahvolmasını istemezsiniz değil mi? Yumurtadaki fazla yağ nedeniyle kaygılanmayın çünkü daha sonra yumurtayı pirinçle beraber woka geri koyduğunuzda yumurtadaki yağ pirinçlerin topaklanmasını önleyecek.

Pirinç: Taze pişmiş pirinçle kızarmış pirinç çok başarılı olmayabilir. Birkaç gün beklemiş pirinç kullanın çünkü beklemiş pirinç daha sağlamdır ve fazla nemi gitmiştir böylece tane tane olur, lapa haline gelmez. Eğer elinizde önceden kalma pirinç yoksa taze pişirin ve iyice demleyip suyunu çektirin, soğumaya bırakın.

Malzemeler ve çeşniler: Fazla sulu olmayan malzemeler kullanın. Fazla nem ya da çok soslu çeşniler kızarmış pirinci lapa hale getirebilir. Bunun dışında, istediğiniz gibi yaratıcı olun ve dolabınızda önceden kalan dilediğiniz et ya da sebzeyi kullanın (fazla abartmadan).

Karidesli Kızarmış Pirinç

Hazırlama süresi: 10 dakika

Pişirme süresi: 10 dakika

Toplam süre: 20 dakika

Porsiyon: 2

Malzemeler:

 • 6 karides (100 gr.) (kabuğu soyulmuş, ayıklanmış)

 • 1 yaprak iceberg marul (30 gr.)

 • 1 adet taze (yeşil) soğan

 • 2 yemek kaşığı bitkisel sıvı yağ

 • 1 yumurta

 • 1 yemek kaşığı susam yağı

 • 1 çay kaşığı sake (pirinç sirkesi)

 • ¼ çay kaşığı tuz

 • 2 bardak 1 gün beklemiş haşlanmış pirinç

 • 1/8 çay kaşığı beyaz biber

 • Taze öğütülmüş kara biber

 • 1 çay kaşığı soya sosu

Tarif:

 1. Karideslerin nasıl ayıklandığını görmek için ilgili “Karides Nasıl Ayıklanır?” linkimize bakabilirsiniz. Kabuklarını soyup ayıkladığınız karidesleri 1.3 cm.lik parçalar halinde kesin.

 2. Iceberg marul ve taze soğanı ufak ufak kıyın.

 3. Yumurtayı bir kasede nazikçe çırpın.

 4. Woku neredeyse yüzeyinden dumanlar tütecek kadar ısıtın. Yağı ekleyin ve wokun yüzeyini iyice kaplamasını sağlayın. Yumurtayı ekleyin ve yüksek sıcaklıkta pişirin. Yeterince yağ koyduğunuz sürece yumurta yapışmayacaktır. Spatulayla hızlıca karıştırın ve %80 piştiğinde dışarı alıp bir tabağa koyun.

 5. Aynı woka karidesi, tuzu ve sakeyi ekleyin. Karidesin dışı rengini değiştirene kadar pişirin. İçinin pişmesi bu aşamada önemli değil. Karidesi de dışarı ayrı bir tabağa alın.

 6. Susam yağını ekleyin ve yeşil soğanları pişirin. İyice yağla kaplanana kadar karıştırın.

 7. Pirinci ekleyin ve topaklanan pirinçleri ayırın. Wokta malzemeleri güzelce çevirerek karıştırın.

 8. Pirinç yağla kaplandığında yumurtayı ve karidesi tekrar woka ekleyin ve hepsini karıştırın. Marulu, beyaz biberi, karabiberi ve soya sosunu ekleyin. Woku sık sık silkeleyerek malzemeleri karıştırın. Sıcak servis edin.


 


 


 

Yorumlar

  Hemen Yorum Yap

  E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.