Dünya mutfağından: Ten Don (tempura)

Dünya mutfağından: Ten Don (tempura)

Admin
Nisan 20, 2017

Tempura çok seviliyor ve genellikle tsu-yu sosuna batırıyorlar, bazen de sadece tuz ekiliyor. Bugün sizi tempuranın keyfine varmanın başka bir yolu ile tanıştıracağız.

Ten Don buharda pişmiş bir kase pirincin üzerinde servis edilir ve tempuradan yapılır. Tarifini vereceğimiz Ten Don karides tempurası ve sebze tempurası içeriyor. Buharda pişmiş pirincinizi kaseye koyun, üzerine tentsuyu (tempura sosu) dökün ve en üste de tempura parçalarınızı yerleştirin. Biz tempuraları daire şeklinde yerleştirdik, bu şekilde daha düzenli ve iştah açıcı görünüyorlar.

Donburi’yi genelde evlerde yoğun zamanlarda yapılır çünkü donburi hazırlamak fazla zaman almıyor (Bir kase buharda pişmiş pirinç üzerinde servis edilen tüm yiyeceklere donburi adı verilir. Kelimenin asıl anlamı bildiğimiz “kase”dir). Tam bir öğün için biz miso çorbası, salata ve Gyudon, Oyakodon, Unadon (Unagi Don), Tavuk Katsu Don, Tekka Don (Ton balığı donburisi), Somon ve Somon Yumurtası Don ya da Soboro Don gibi bir donburi yemeği öneririz. Tipik bir donburi hazırlamak 30 dakika ya da daha az vakit alıyor.

Buharda pirinç üzerinde çıtır çıtır tempura gerçekten lezzetli oluyor. Eğer bir gün önceden kalan tempurayı kullanacaksanız mini fırın ya da fırında ısıttığınızdan emin olun. Isıtmak için mikrodalga kullanmayın, mikrodalga tempurayı gevşek ve sulu hale getirir.

Ten Don

Hazırlama süresi: 10 dakika

Toplam süre: 10 dakika

Porsiyon: 1

Malzemeler:

  • 1 porsiyon buharda pişmiş pirinç

  • 1 porsiyon karides tempura

  • 1 porsiyon sebze tempura

  • 1 porsiyon tempura sosu (tarif tempura tarifinin içerisinde yer alıyor)

Tarif:

  1. Eğer bir gün önceden kalan tempurayı kullanacaksanız mini fırın ya da fırında ısıtın.

  2. Malzemeleri birleştirin. Buharda pişmiş pirinci kaseye koyun, üzerine tempura sosunu gezdirin ve en üste tempura parçalarını yerleştirin.

Notlar:

Hazırlama ve pişirme süresi sadece donburi için verilmiştir, sebze ve karides tempuralarının hazırlama süreleri bu süreye dahil edilmemiştir. Bunların hazırlama süreleri ve diğer ayrıntılar için sebze ve karides tempura tariflerine bakınız.


 


 


 

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.