Dünya mutfağından: Ume Shiso Makarna

Dünya mutfağından: Ume Shiso Makarna

Admin
Nisan 20, 2017

Peki ume ve shiso nedir?

Shiso her Uzakdoğu ülkesinde farklı isimlerle anılan ve Uzakdoğu mutfağında çok sık kullanılan bir bitki. Ortadoğu ve Türkiye coğrafyasında ise “reyhan” olarak biliniyor. Pek çok Japon tarifinde reyhan kullanılır. Genellikle yemeğin üzerine çeşni ve süs olarak kıyılır. Somon ve Ikura Don tarifinde ve daha pek çok tarifte shiso kullanılıyor. Shiso yemeklere hoş bir aroma katıyor. Tavuk Nanban gibi tariflerde hoş bir dekoratif görüntü sağlıyor. Sushi restoranlarında da shiso’ya sushi yanında garnitür olarak rastlamış olabilirsiniz. Batı dünyasında biraz daha zor bulunduğu için bazı tariflerde uyarlama yapılarak yer verilmeyebiliyor ancak Türkiye’de reyhan bulmak mümkün. Bu bitki Japonya’da çok seviliyor. Kendine has ve ferahlatıcı bir tadı var. Umarım yaşadığınız yerdeki manavlarda bulabilirsiniz ya da kendi bahçenizde yetiştirmeyi deneyebilirsiniz, yetiştirmesi kolaydır.

Ume ya da umeboshi ise Japon usülü erik turşusu. Umeboshi popüler bir Japon turşusu (tsukemono), çok ekşi ve tuzlu bir tadı var. Genellikle haşlanmış pirinç ya da onigiri adı verilen pirinç topları ile birlikte servis ediyoruz. Shiso ve umeboshi birlikte çok iyi gidiyor ve bugün tarifini vereceğimiz makarna için ferah ve latif bir tad yakalamak açısından bu iki malzeme anahtar konumunda. Umeboshi yerine siz deneme yanılma yöntemiyle belki taze erik, dengeli miktarlarda sarımsak ve sirke ya da herhangi bir sebze turşusunu da kullanabilirsiniz.

Lezzetli bir Ume Shiso makarnanın püf noktası malzemeleri minimal tutmak, aksi takdirde makarnada çok fazla tad birbirine karışır ve ume ile shiso’nun aromalarını hissedemezsiniz. Bu tarif için biz tavuk ve shimeji mantarı ekledik, tavuk ve mantar ume ve shiso’ya gerçekten yakıştı.

Bu tarifte biz tavuk bonfile kullandık, siz başka çeşit bir tavuk eti de kullanabilirsiniz, önemli olan tavuğun yumuşak bir kısmı olması.

Bu yemeği hazırlaması başından sonuna sadece 20 dakika sürüyor ve sıcak yaz günleri için harika, hafif bir seçenek. Bu ferahlatıcı yaz makarnasını meyvemsi roze şarap ile eşleştirdik.

Dışarıda hava çok sıcakken iştahımızı kaybederiz. Bu ume shiso pasta ekşili, tuzlu, ferahlatıcı tadı ile üzerinizdeki rehaveti alacak. Yumuşak roze şarap da meyvemsi aromaları ile bu hafif makarna ile çok yakışıyor ve serinletiyor. Bir yaz partisine ya da barbekü partisine mi gidiyorsunuz? Bu makarna ve eşleştirdiğimiz şarabı yanınızda götürebilir, partinin ev sahibine bir jest yapabilirsiniz.

Ume Shiso Makarna

Hazırlık süresi: 5 dakika

Pişirme süresi: 15 dakika

Toplam süre: 20 dakika

Porsiyon: 2

Malzemeler:

 • 200 gr. Spaghetti

 • 10 – 20 yaprak shiso (reyhan)

 • 2 diş sarımsak

 • ½ buna shimeji mantarı

 • 2 umeboshi (Japon erik turşusu)

 • 4 adet önceden doğranmış tavuk bonfile

 • ¼ çay kaşığı tuz

 • Taze öğütülmüş karabiber

 • 1 çorba kaşığı un

 • 2 çorba kaşığı zeytinyağı (yapışmaz tava için 1 kaşık)

 • 1 çorba kaşığı soya sosu

 • ¼ bardak kıyılmış nori (yenebilir deniz yosunu)

Tarif:

 1. Spaghettiyi biraz tuz kattığınız kaynar suda haşlayın. Paketin üzerindeki yönergede yazandan 1 dk. daha az haşlayın çünkü daha sonra spaghettiyi sosla tekrar pişireceğiz. Makarnayı süzmeden önce ½ bardak haşlama suyunu ayırın.

 2. Shiso (reyhan) yapraklarını rulo yaparak jülyen doğrayın.

 3. Sarımsakları kıyın, shimeji mantarlarının köklerini kesin.

 4. Çekirdeğini çıkardığınız umeboshi erik turşusunu ufak ufak kıyın.

 5. Tavuk bonfileyi diagonal biçimde 1 inch büyüklüğünde parçalar halinde doğrayın. (bu doğrama tekniğine sogigiri adı verilir)

 6. Tavukları elinizle karıştırarak iyice unlayın.

 7. Zeytinyağını kızdırarak sarımsakları ekleyin ve orta ısıda kokusu çıkana kadar kavurun.

 8. Tavukları ekleyin ve pembeliği gidene kadar pişirin. Daha sonra mantarları da ekleyin ve yağla kaplanana kadar pişirin.

 9. Ayırdığınız makarna haşlama suyunu, soya sosunu ve umeboshiyi ekleyin.

 10. Tavuk sosla kaplandığında makarnayı tavaya ekleyin.

 11. Makarnayı sosla iyice karıştırın. Daha fazla sosa ihtiyaç duyarsanız soya sosunu ve makarna suyunu arttırabilirsiniz. Tuz ve karabiberle çeşnilendirin.

 12. Yemeğinizin üzerini en son shiso (reyhan) yaprakları ve kıydığımız nori ile süsleyin.

Notlar:

Eğer yanında başka yemek servis edilmeyecekse, 1 porsiyon makarna 85 – 113 gram arası olmalıdır.


 


 


 


 

Yorumlar

  Hemen Yorum Yap

  E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.