Emziren Annelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Emziren Annelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Admin
Haziran 20, 2017

Emziren annelerin sağlığı hem kendileri hem de bebekleri için çok önemlidir. bu nedenle de bu konu üzerinde hassas bir şekilde durulması gerekir. Bebeğiniz için en kıymetli olan besin maddesinin anne sütü olduğunu bilmeyen yoktur. Özellikle de bebekler ilk altı ay içerisinde mutlaka anne sütü ile beslenmek zorundadır. Çünkü bu bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesi için oldukça önemli bir konudur.

Yeni doğum yapan annelerin endişe ettikleri konulardan bir tanesi de sütlerinin az geldiğidir. Ancak bu yalnızca bir endişedir. Siz kendinizi bu endişeden uzak tutarsanız mutlaka sütünüz bebeğiniz için yetecektir. Ancak unutmamanız gereken şey yeteri kadar sütünüzün olması için normal gereksinimlerinizden daha fazla enerjiye, proteine ve minerale ihtiyacınız olduğudur. Emziren bir anne normal bir zamanın dışında ekstra olarak 300-500 arası ektra bir kaloriye ihtiyaç duyar.

Anne sütü bebeği kronik hastalıklardan koruyor

Sütünüzün bebeğinizi kronik hastalıklardan koruduğunu asla unutmayın bu nedenle de ona verebileceğiniz en değerli hediye sütünüzdür.  

Şok diyetler sütünüzün değerini azaltıyor

Anneler doğum sonrasında aldıkları kilolardan bir an önce kurtulmak ister bu da onun farklı besin gruplarını tüketmesini sağlar. Eğer ki siz kilolarınızı ön planda tutarsanız o zaman farklı besinlerden farklı vitaminler alacağınızı da unutursunuz.  Emziren annelerin ilk alması gereken şey enerji veren besinler, proteinler ve de kalsiyum bakımından zengin yiyeceklerdir.

Bebek Büyütürken Yapılan 5 Klasik Hata! Başlıklı makalemizi de okumanızı öneriyoruz.

Emzirme Döneminde Beslenme

Emziren annelerin sıvı ihtiyacı fazla olacaktır bu nedenle de gün içerisinde mutlaka 3-4 litre kadar su içmeleri gerekir. Bunu da her emzirme sonrasında bir iki bardak su içerek tamamlayabilirsiniz.  

Hurma ve de rezene çayı da anne sütünü artıran besinler arasında gelir. Günlük olarak tüketmeniz fayda sağlayacaktır.

Protein desteği önemli dedik bu nedenle de annelerin günlük yumurta ve de kırmız et tüketmesi gerekir.

Kalsiyum yönünden zengin süt, yoğurt ve peynir tüketimi ihmal edilmemeli.

B12 vitamini süt verimliliği için önemlidir. Bunun da en iyi kaynakları yumurta ve yağsız kırmızı ettir.

Vitaminlerden zengin sebze ve meyveler her öğünde olmalı.        

  • Ay parçası
    Küçük hanım şimdiden mode ikonu olma yolunda. Güzelliğini aksesuarlar ile sevimleştiren minik çok tatlı.
    1 /9

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.