Etkin Dinleme ile Çocuğunuzu Anlayın

Etkin Dinleme ile Çocuğunuzu Anlayın

Admin
Temmuz 24, 2017

Günümüzde birçok anne ve baba çocuklarını edindikleri olumlu yada olumsuz tecrübelerin ışığında yönlendiriyor. Tabiki yönlendirme yaparken ekonomik şartlar ve sosyal değerler ailenin yönlendirmesinde etkili rol oynuyor. Zaman içerisindei ilk başlarda size doğru gelen bir takım yönlendirmeler malesef zamanla çocuğun kişiliği halini alabiliyor. Kendinizin küçük hali olarak yetiştiridiğinizi düşündüğünüz çocuklar anne-babaların çocukların kendisini tanımasına izin vermeyerek robot gibi yaşamasına kadar dönüşüyor. Her anne ve baba şüphesiz çocuklarının iyiliğini ister ama çocugunuzu tanımalı ve anlamalısınız. Konumuz anlamak ve dinlemek. Etkin dinlemede belki de sizlerin kendinizden vermeniz gereken bir konudur kim bilir.

 

Farklı bir açıdan bakmayı deneyin ve bu sefer önyargıdan uzak davranın ve dinleyin:

Sizinle bir konuyu paylaştığı zaman pasif dinleme yapmayın ve konu hakkında söz kesmeyin, konu ve anlatılan durum siz için birşey ifade etmesede sizin için ifadenin en büyügü olan çocuğunuzu dinlediğinizi unutmayın.

 

Doğru kelimelerle iletişime yön verin:

Çocuğunuz konuştuğunda '' sen ne yaptın, sen şu musun bu musun ''yerine ön yargıdan uzak konudan uzaklaşmadan yardım edebileceğim birşeyin olduğunun imasını yapın. Amaç ufak ufak yönlendirmelerle hem size herzaman saygı duyan bir fert olarak yetiştirmek hemde anne ve babanın en yakın arkadaş olduğunun ölçülü bir şekilde anlatılmasıdır.

 

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.