Evcil hayvanlar çocuklarda alerji ve obeziteyi azaltıyor

Evcil hayvanlar çocuklarda alerji ve obeziteyi azaltıyor

Admin
Nisan 12, 2017

Kanada’daki Alberta Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırma kedi ve köpek beslenen evlerden gelen bebeklerin alerjik hastalıklara ve obeziteye yakalanma riskini azaltan faydalı bakterileri daha fazla taşıdıklarını gösterdi.

Araştırma 20 yıl boyunca çocuklardan toplanan örnekler üzerinde yürütüldü. Özellikle evde köpekle birlikte büyüyen çocuklarda astıma yakalanma riskinin de azaldığı tespit edildi. Araştırmayla ortaya konan teori, kedi ve köpeklerin kürklerindeki ve patilerindeki bakterilerin erken yaşlarda çocuklarda bağışıklık sistemini geliştirdiğini savunuyor. Öte yandan, bu sonucun doğrudan hayvan üzerindeki bakteriler tarafından mı yaratıldığı yoksa hayvanlarla temas eden insanların bu bakterileri birbirine transfer etmesi ile mi ortaya çıktığı henüz bilinmiyor.

12 kişilik araştırma ekibi anne karnındaki bebeklerle ilgili de inceleme yaptı. Evcil bir hayvanın bulunduğu bir evde süregelen hamileliklerde bebekte alerji ve obeziteyi azaltan Ruminococcus ve Oscillospira bakterilerinin bol miktarda bulunduğu tespit edildi. Bebek doğduktan hemen sonra evdeki hayvan başka bir yere gönderilse bile çocuk bir süre daha anneden bu faydalı bakterileri almaya devam ediyor. Bebeğin bağışıklık sistemini zayıflatan sorunların olduğu hamilelik senaryolarında da evcil hayvanların varlığının bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olduğu kanıtlandı.

Ayrıca, evcil hayvanların varlığının doğumda bebeğe zatürreye yol açan vajinal GBS (grup B streptokok) geçmesini önlediği de araştırmanın bulgularından. Normalde bunun önlenmesi için anneye doğumda antibiyotik veriliyor.

Araştırmanın gelecekteki etkilerini öngörmek için henüz erken ancak araştırma ekibi alerji ve obezitenin önlenmesi için gelecekte doktorların ailelere özellikle köpek sahiplenmeyi “reçete edebileceğini” söylüyorlar. İlaç endüstrisinin evcil hayvanlardaki bu faydalı bakterileri ilaç haline getirerek piyasaya sürmesi de mümkün.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.