Pazartesi, Nisan 22, 2019
Evinizi elma sirkesiyle temizlemenin 13 yolu

Evinizi elma sirkesiyle temizlemenin 13 yolu

Admin
Haziran 08, 2017

Çamaşır suyu ve kimyasal deterjanların insan sağlığına çok zararlı olduğu çok çeşitli çalışmalarla kanıtlanmış durumda. Bunlar yerine sirkeyi tercih edebilir, önereceğimiz temizlik metodları ile evinizi doğal, sağlıklı bir şekilde tertemiz yapabilirsiniz.

Mutfak temizliği

Bire bir oranda elma sirkesi ve suyu karıştırarak tüm mutfak için mükemmel bir temizleyici elde edebilirsiniz. Sirke bakterileri öldürür, mutfak tezgahınızı, fırınınızı, ocağınızı tertemiz yapar. Sulandırdığınız için sirkedeki asitin mutfak tezgahı ya da başka yüzeylere zarar vermesinden endişelenmenize gerek de yok. Çok inatçı, yağlı leke ve kirlerin üzerine direkt uygulamak için ise, su yerine sirke ile karbonatı karıştırarak neredeyse kezzap, kireç sökücü gibi ağır temizlik maddelerine eş değer bir performans yakalayabilirsiniz.

Ayrıca bulaşık makinenizin deterjan gözünüze ekleyeceğiniz sirke bulaşıklardaki lekeleri daha iyi çıkartacaktır.

Banyo temizliği

Elma sirkesi ile ovarak küvetinizdeki kirlerden ve küften kurtulabilirsiniz. Kirin yoğunluğuna göre sirkeyi sulandırarak ya da sulandırmadan karbonatla kullanabilirsiniz. Banyonuzun güzel kokması için sirkeye esansiyel yağlar da ekleyebilrisiniz.

Karbonat ve sirke karışımı tıkalı lavabo ve klozetleri de açabilir. Klozete önce tıkanıklığın ciddiyetine göre yarım, 1 ya da 2 bardak karbonat dökün, ardından bir bardak sirke ve reaksiyonun gerçekleşmesine yetecek kadar bekledikten sonra kaynar su dökün. 15 dakika içinde borular en güçlü kimyasallarla müdahale edilmiş kadar temizlenecek ve açılacaktır.

Oturma odası temizliği

Romantik bir ambiyans elde etmek için yaktığınız mumların yanma ömrünü uzatmak için sirke kullanabilirsiniz. Cam, duvar ve mobilya temizliğinde sirke kullanarak en inatçı lekeleri çıkartabilirsiniz. Yine halı lekeleri sirke ve tuzla çıkartılabilir. Halı temizleme makinenizin içindeki suya da ekstra temizlik için sirke ekleyebilirsiniz.

Çamaşırlarda

Çamaşır makineniz boşken deterjan gözüne iki bardak sirke ekleyin ve makineyi çalıştırın. Bu çamaşır makinenizin içini pırıl pırıl temizleyecektir. Makinede çamaşır yıkarken de yumuşatıcı ve mikrop öldürücü olarak deterjana sirke ekleyebilirsiniz.

Bahçede

Bahçenizde yetiştirdiğiniz bitkileri korumak için sirkeyi yabani ot öldürücü olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca sulandırılmış sirke harika bir gübre görevi görür.

 

 

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.