Ferritin Nedir, Ferritin Normal Değerleri, Düşüklüğü Ve Yüksekliği

Ferritin Nedir, Ferritin Normal Değerleri, Düşüklüğü Ve Yüksekliği

Admin
Ekim 10, 2017

Ferritin adı verilen proteinin temel görevi vücuda demir depolamaktır. Bu protein vücudumuzda; dalak, karaciğer, kemik iliği ve iskelet kaslarında bulunur. Proteinin demirle ilişkili olması kandaki ferritin miktarının aynı zamanda demir miktarı olarak algılanmasını sağlar.

Ferritin Testi Nedir?

Vücuda gerekli olan demiri depolayan protein ihtiyaç olduğunda bunu çıkartır. Ferritin testinin yapılma amacı vücuttaki demir miktarının ne kadar olduğunu öğrenebilmektir. Kanda bulunan ferritin miktarı çok azdır. Kandaki demir oranını ölçmek için yapılan testlerin temel amacı;

 * Anemi ve özellikle demir eksikliği anemisinin tespiti

 * Vücuttaki iltihap miktarının belirlenmesi

 * Demir seviyesinin dengelemek amaçlı yapılan tedavinin yeterliğinin belirlenebilmesidir.

Normal Ferritin Değerleri Nelerdir?

 Demir değeri yetişkin erken ve kadınlarda farklı olduğu gibi, yeni doğanda ve bebeklerde de farklılıklar gösterir. Normal değerler;

 * Yetişkin erkeklerde 12-300 ng/ml

 * Yetişkin kadınlarda 10-150 ng/ml

 * Yeni doğanda 25-200 ng/ml

 * 1 aylık bebekte 200-600 ng/ml

 * 5 aylığa kadar bebeklerde 50-200 ng/ml

 * 6 ay ila 15 yaş arasında 7-142 ng/ml'dir.

Ferritin düşüklüğünün nedenleri arasında; mide ve bağırsak hastalıkları, tiroid, bağırsak iltihabı, iç kanama, yetersiz beslenme ve demir eksikliği anemisi sorunu sayılabilir. Ferritin değerinin düşmesi halinde insanda; saç dökülmesi, enerji düşüşü, soluk bir cilt görünümü, solunum problemleri ve tırnak kırılması yaşanabilir.

Sorun Nasıl Tedavi Edilir?
Yapılan testler sonucunda ferritinin düşük olduğuna karar veren hekimleri tedavi için demir eksikliği için kullanılan ilaçları yazar ve hastanın demir açısından zengin bir beslenme diyeti uygulaması istenir. Süreç içerisinde demir emilimini engelleyen gıdaların alımından da kaçılır. Yemeklerin dökme demir tencerede pişirilmesi süreç içerisinden tercih edilmelidir.


Ferritinin yüksekliğinin nedenleri arasında; hepatit, kan hastalıkları, aşırı demir alımı, karaciğerde hastalık, lösemi, tip 2 diyabet, hipertiroidi ve romatoid artrit gibi kronik eklem hastalıkları sayılabilir. Ferritin değerinin yükselmesi halinde insanda; ciltte kararma, göğüs ağrısı, kalp ve damar hastalıkları sorunu, kalp çarpıntısı, ani kilo kaybı ve cinsel performansta düşüklük gözlenebilir. Bu sorunu yaşayan kişiler bir dahiliye doktoruna görünmelidir. Demir alımının sınırlandırılması, kan nakli, ferritini düşüren ilaç kullanımı uygulanabilir.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.