Perşembe, Mart 21, 2019
Gebelikte Diş Bakımı

Gebelikte Diş Bakımı

Admin
Mayıs 19, 2017
34

Gebelik süreci anne kadar baba içinde önemli ve büyüleyicidir. İlk bebeğinize sahip olacaksanız o zaman bu durum sizde daha da heyecan yaratacaktır. Bu nedenle de profesyonel bir destek almadığınız da sürecin kontrolünü de tam olarak sağlayabilmeniz mümkün değildir.  Gebelik döneminde vücut bir takım fizyolojik değişiklikler yaşar bu her anne adayında aynıdır. Ancak anne adayı için önemli olan konu bebeğinin sağlıklı bir şekilde hayatını devam ettirmesini sağlayabilmektir. Unutulmaması gereken şey anne gebeliğini yaşarken karnında inanılması güç olan bir mucizevi süreçte devam ediyordur. Nokta kadar bir canlı her geçen gün büyümeye devam ediyor. Dolayısıyla bu süreçte sizi bekleyen bir takım aksaklıkların olması da normaldir. Gebelik döneminde sorun düşükler olur. Oldukça sıkıntılı bir süreçtir ve anne ve babayı doğrudan etkiler. Diğer bir sıkıntı ise annenin dişlerinde meydana gelebilecek olan çürüklerdir.

Annenin dişlerinde meydana gelebilecek çürükler doğrudan onu ilgilendireceği içinde anneye düşünüldüğünden de fazla acı verebilecektir. Bu acılarla baş etmek zorunda olan anne adayı ilaç kullanamayacağı içinde sıkıntıların zaman içerisinde kendi kendisine geçmesini beklemek durumundadır.

Peki dişlerin çürümesine neden ne olabilir?

Kusmalar

Gebeliğin ilk dönemlerinde anne adayı sık sık mide bulantısı ve kusmalarla karşı karşıya kalacaktır. Dolayısıyla bu sık kusmaların aynı zamanda dişlerde çürüklere sebebiyet verdiği düşünülmektedir.  

Diş Eti Kanamaları

Gebelik döneminde diş etlerinde kanamalar olabilir ancak anne adayının bu kanamalara rağmen dişlerini fırçalamayı bırakmaması gerekir. Dişlerin günlük olarak fırçalanmaması çürümelere neden olabilir.

Gebelik Öncesinde Diş Muayenesi

Gebelik sürecinde dişlerin bakımı önemli olduğu kadar öncesinde de önemlidir. Gebe kalmadan önce dişlerin bir diş hekimi tarafından kontrol edilmesi gerekir. Çürük olan bir dişle gebe kalındığında süreç içerisinde size sıkıntı verebilecektir.

Yorumlar

Hemen Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.