Genital Siğil Nedir,Nasıl Bulaşır ve Tedavisi

Genital Siğil Nedir,Nasıl Bulaşır ve Tedavisi

Admin
Nisan 13, 2017

Human Papilloma Virüs(HPV) sıkça duyulan ve karşılaşılan bir virüs çeşididir. Cinsel açıdan aktif kişilerin çoğu , hayatlarının bir döneminde Human Papilloma virüs ile karşılaşabilirler.

HPV virüsü  dış genital organlar, vagina ve rahim ağzı, anal bölge ve oral seks sebebiyle ağız içinde görülebilmektedir. Human papilloma virüsünü kondilom ve genital siğil denen lezyonlara yol açabilir.Lezyonlar sonucunda rahim ağzı, anal kanser yoğun olarak görülmekte.

 

HPV virüsü nasıl bulaşır:

Cinsel temas ile buluşmaktadır. Vaginal ve anal, bazen de oral cinsel ilişkiyle bulaşma olmaktadır.

 

HPV virüsü tehşisi nasıl konur:

Gözle görülebilir şekilde vücutta görülmektedir. Kabarık(karnıbahar)şekilde gözükür. Virüsün  patolojik değerlendirme ile tipi belirlenir. Kadınlar smear testi ile virüs tanısı için kontolü yaptırmalıdır. Kadınlar cinsel olarak aktif oldukları dönemde yılda 1 – 2 kez smear testi ile kontrolden geçmelidir.

 

HPV virüsü tedavisi:

Virüs için etkin tedavi olmamakla birlikte,kadınlarda lezyon cerrah tarafından dondurma veya kondilom yöntemiyle giderilmetedir. Yapılan bu işlem dış görünümü düzeltir ama vücut içinden tamamen atılmasına fayda sağlamayabilir. Vücut bağışıklığı lezyonların tekrarlamaması için önemlidir. Vücut bağışıklığı yanı sıra kremler öncesinde temizlenen lezyonun tekrarlamamasında fayda sağlar.

 

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.