Gül Reçeli Nasıl Yapılır?

Gül Reçeli Nasıl Yapılır?

Admin
Nisan 19, 2017

Çok güzel ve hoş kokulu bir çiçek olan gül hayatımızın en önemli konularında aldığımız tarifsiz bir hediyedir. Gülün anavatanı Anadolu, İran ve Çin toprakları olsa da dünyanın birçok yerinde yetiştirilmeye devam etmektedir. Ülkemizde Isparta gülün merkezi olarak üne sahiptir. Gül birçok alanda farklı çalışmalar ile karşımıza çıkmaktadır. Kişilerin ilişkiye başlama, evlenme teklif etme, terfi, özel günler ve hasta ziyaretlerinde tercih edilen gül, ticari olarak ise cilt bakımı, saç bakımı, vücut bakımı, sabun, krem, reçel, hediye gibi birbirinden farklı konularda tercih edilmektedir. Gül reçeli koku ve tadı ile eşsiz bir reçeldir. Sizlerde gül reçeli yapabilir ve sevdiklerinizle bu olaganüstü tadı paylaşabilirsiniz.

 

Gül reçeli malzemeleri :

 

5 bardak şeker

2 bardak su

1 limon

150 gr pembe, kırmızı veya beyaz gül rengi(yaprağının rengi reçelin rengini belirleyecek)

 

 

Gül reçeli yapılışı:

 

Gül saplarından ayıklanır, kokulu yaprakları çıkarılır.

Bir kavanozda bir kat gül yaprağı, bir kat şeker koymak suretiyle istif edilir. Kalan şeker bir tarafa bırakılır. Kavanozun üst kısmından limon sıkılır ağzı sıkıca kapatılır. Bu vaziyette iki gün bekletilir.

İki gün sonra kavanoz açılır, gülleri silkeleyerek bir tarafa çıkarılır.

Ayrı bir tencereye iki bardak su konur. Şekerin kalan kısmı ile kaynatılır, gül yaprakları olduğu gibi içerisine atılır. İstenilen koyuluk hasıl olunca ateşten indirilir. Kavanozlara doldurulur.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.