Güneş Gözlüğü Camı Hangi Renk Olmalı?

Güneş Gözlüğü Camı Hangi Renk Olmalı?

Admin
Temmuz 09, 2017

Bu makalemizde size güneş gözlüğü camı hangi renk olmalı? Güneş gözlüğü seçimi yaparken hangi renk camları tercih etmeliyiz? Gibi soruların yanıtlarını bulmaya çalışacağız.

Güneş gözlüğü sıcak ve güneşli havada gözümüzü korumak için mutlaka takılması gereken bir şeydir. Bu yüzden de uzmanların ideal olarak önerdikleri güneş gözlüğü rengi kahverengi ve de füme renkleridir.  Çünkü bu renkler doğal ortamlarda renklerin tonlarını da etki etmez. Bu renklerin dışında olan renkler çok fazla önerilmez.

Güneş gözlükleri yaz mevsiminde kadın ve erkeklerin sağlık ve moda için tercih ettikleri aksesuarların başında gelir. Lakin bir anlamda da yetişkin ve çocuklar içinde bir zorunluluktur.

Yeşil ve gri cam önerilmesinin nedeni kontrastı etkilemediği için önemlidir. Kahverengi camlar ise insanda derinlik hissini artırır bu yüzden renklerde bir miktarda olsa bozulmalara neden olabilir. Mavi cam yazdan ziyade kışın karda daha rahat bir görüş açısı sunar ancak diğer renklerinde bozulmasını sağlayacaktır. Kırmızı ve pembe camlar ise bilgisayarda en iyi görüşü sağlarken diğer alanlarda da renk bozulmasına neden olur. Araç kullanırken ise yukarıdan aşağıya doğru açılan gri camlar daha etkilidir.  

Güneş Gözlüğü Ne Zaman Takılmalı?

Güneş gözlüklerini takmak için yaz veya kış gibi şart yoktur. Ancak özellikle yaz mevsiminde güneşin tepeden dik geldiği saatler olan 10:00 – 16:00 saatleri arasında kullanılması gerekir. Hatta bu saatlerde şemsiye altında olsanız dahi güneş gözlüğünü takmanız gerekir. Bunun nedeni çevrenizde bulunan kum ve havuzun gözlerinize yansıttığı zararlı ışınlardır.  

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneş ışığı yani mor ötesi ışınlar. Gözlerinizde tümör, renk bozukluğu ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunların yanı sıra yaşa bağlı olarak kataraktta başlatabilir.  

İşporta tezgâhlarında satılan gözlükleri almak zararlı mı?

İşportada satılan gözlüklerin kalite değerinin düşük olduğunu özellikle de güneşten gelen ultraviyole ışınlarını kesmediğini bilmelisiniz bu nedenle de gözünüze yararından çok zararı olacaktır.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.