Güneşin Zararlı Etkileri ve Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

Güneşin Zararlı Etkileri ve Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

Admin
Haziran 20, 2017
44

Güneş koruyucuların etkisi bilinir ancak birçok insan da güneş kreminin yazın kullanıldığını düşünür. Lakin güneş kremleri ister yaz olsun isterse kış kullanılabilir. Burada önemli olan konu ise güneş koruyucu kremin türüdür.  Çünkü her kremin etkisi birbirinin aynısı değildir. Güneş kremi nasıl seçilir, güneş kremi faktörlerinin anlamı nedir, gibi soruların yanıtlarını bu makalemizde vermeye çalışacağız.  

Güneşin insan sağlığına faydası kadar zararı da vardır. UV ışınlarının neden olduğu zararları biliyor ve de önemsiyor olmanız gerekir. Bu yüzden de güneşin doğrudan etkilerinden korunmak için güneş kremi kullanmak şarttır.

Güneşin Zararlı Etkileri Nelerdir?

Güneşin zararlı etkileri denildiğinde ilk aklımıza gelen UV ışınlarıdır. Bu nedenle de bu ışınların zararlarına değinerek başlayalım.  Burada 2 şekilde etkisi vardır. UVA ve de UVB bu etkiler öncelikli olarak giysi ile birlikte engellenebilir. Ancak bundan sonra da güneş kreminin etkisinden faydalanmak gerekir.

VB, UVA ya göre etkisi daha az olsa da her ikisi de cildin yaşlanmasına sebep olur. UVB,bizim için aslında çok önemli olan D vitamini oluşumunu uyararak, hastalıklara ve ironik olarak cilt ve diğer kanserlere karşı koruyucudur. UVB, UVA’dan daha kolay güneş yanığına yol açar, ancak ölçülü maruz kalındığında sağlığa da faydalıdır. UVA ise UVB’ye kıyasla gün boyu, daha istikrarlı bir seviyede bulunur.

UV ışınları insanlar üzerinde en fazla hücreleri etkiler. Bu nedenle de cildin altına kadar nüfus ettiği için cildin yapısına neden olur.  bu süreç içerisinde ciltteki kolejen proteini de azalır ve cilt daha ince ve pürüzlü olmaya başlar.

Güneş Kremi Koruma Faktörü Nedir?

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki her cildin yapısı farklıdır. Bu nedenle de cildin güneşten korunması gerekir burada da faktör devreye girer her güneş kreminin farklı faktörleri vardır.  Örneğin koruma faktör değeri 15 olan bir güneş kremi, cildinizin güneş kremi kullanmadan yanması için geçen zamanın 10 katı daha fazla korur. Diyelim ki siz güneş kremi kullanmazsanız güneş ışınlarına direkt maruz kaldığınızda 15 dakikada yanacaksınız, 10 faktör olunca aynı açıdaki güneş ve sıcaklıkta cildinizde bu sefer 150 dakikada yanıklar oluşacaktır anlamına gelir.

Yorumlar

Hemen Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.