Halit Akçatepe'yi kaybettik !

Halit Akçatepe'yi kaybettik !

Admin
Nisan 01, 2017

Türk sineması önemli karakter ve kişiler kaybetmeye devam ediyor. Bir nesilin kendinde karakter olarak örnek gördüğü ve günümüze oyunculuk seviyesinde ders niteliginde rollerle hayat veren bir efsane Halit Akçatepe'yi kaybettik

1 Ocak 1938 de İstanbul'un Üsküdar ilçesinde doğan Akçatepe,yönetmenlerden birinin filminin tamamlanması adına ebeveyni Sıtkı Akçatepe'nin onayıyla 5 yaşında ilk filmini oynamıştır. İstanbul Şehir Tiyatrosuna 7 yaşında başlayan Halit Akçatepe,Saint Benoit Lisesinde eğitim görmüştür. Lise yıllarında başlayarak amatör olarak devam etmiş olduğu oyunculuğun kendi için en doğru şey olduğunu düşünen Akçatepe,hukuk ve eğtimi Fakültesi eğitimini tamamlamamış ve okulu bırakmıştır. Halit Akçatepe İlk profesyonel oyununu 22 yaşında  Sel piyesiyle sahnelemiştir. Türk sinemasından ilk olarak figüran rollerde yer alan Akçatepe isminin ilk olarak parladığı film Tatlı Dilim olarak gösterilebilir. Sinemanın önemli isimleriyle birlikte rol alan efsane isim günümüze Hababam Sınıfı serisinin ''Güdük Necmi'' karakteriyle unutulmaz bir önem ve yere sahip olmuştur. Canım Kardeşim,Süt Kardeşler,Mavi Boncuk,Köyden İndim Şehir filmleriyle karakter oyunculuğunun ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Dönemin efsane ismi Kemal Sunal ile birçok film ve dizide yer aldı. Yeşilcam'ın Güdük Necmi abisi ,Damat Ferit ve İnek Şaban gibi özlemle aramızdan ayrıldı. Uzun zamandır felç olduğu bilinen Halit Akçatepe,01 Nisan 2017 tarihinde kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

İki kez evlenen oyuncu ilk evliliğini 1963 yılında Tülin Akçatepe ile yapmış bu evliliğinden iki kızı olmuştur. İkinci evliliğini 1999 yılında Rezzan Akçatepe ile yapmıştır. Bu evliliğinden bir kızı bulunmaktadır. 79 yaşında aramızdan ayrılan efsane isim geride 66 film ve dizi bıraktı. Ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

İlişkili Haberler

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.