Hamilelikte Bebekle İletişim Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte Bebekle İletişim Nasıl Olmalıdır?

Admin
Mayıs 24, 2017
42

Bebekler dünyaya ilk kez merhaba dedikleri andan itibaren görme, işitme, dokunma, tat ve de koku alma duyuları tam gelişmiş bir şekildedir. Dolayısıyla bebek anne karnından ısı farklılıklarına da duyarlı bir şekilde dünyaya gelmiştir. Bu ısı farklılıklarını bilmesi bebeğin aynı zamanda harekete karşı duyarlılığını da hassaslaştıracaktır. Fakat bu hassasiyet bir anlamda da iyi bir şey değildir. Çünkü bebek aynı zamanda bizim bilmediğimiz bir takım hassasiyetleri de kazanmış olacaktır. Bu nedenle de annenin gebelik dönemi içerisinde bebeğiyle iletişiminin de en iyi şekilde olması gerekir.Anne adayının bebeği henüz doğmamış iken karnında konuşmaya başladığında onun içinde daha sakin bir gebelik dönemi geçirmesine neden olacaktır..

Anne karnında bebekle iletişim gücü

Gebeliği süresince çok sık kaygı ve endişe duyan bir annenin bebekleri de doğduklarından itibaren daha gergin ve de huzursuz olacaklardır. Bebek için gerginlik ve huzursuzluk annenin de aynı zamanda uykusuz kalmasına neden olacak ve bu da bir döngü şeklinde gebenin hayatına dahil olacaktır. Uykusuz bir şekilde geceyi geçiren bir anne gündüzde bebeğine yeteri kadar vakit ayıramayacak ya da daha sağlıklı bir iletişim kuramayacaktır. Burada kısa bir cümle ile belirtmek isterim ki bebek doğduğunda annenin davranışına göre kendisini isteyip istemediğini dahi anlayabilecektir.

Anne karnındayken bebekler dışarıdan gelen her türlü sese karşı hassas olurlar bu yüzden de annenin yaşadığı fiziksel ve de ruhsal çöküntüler bebeği doğrudan etkileyecektir. Örneğin annesinin karnındayken bebek yüksek sesten rahatsız olduğunda rahim içerisinde direk olarak kasılır ve bir süre bu şekilde pozisyon alır bu onun tedirginliğini gösteren bir durumdur. Fakat yeniden güvende olduğunu hissettiği anda hareket etmeye başlar. Bu yüzden siz bebeğinizle ne kadar fazla konuşursanız ve ona karnınızı okşayarak yanaşırsanız o bunu bilecek ve size tepki verecektir.

Yorumlar

Hemen Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.