Hamilelikte sağlıklı beslenme için bilinmesi gerekenler

Hamilelikte sağlıklı beslenme için bilinmesi gerekenler

Admin
Nisan 20, 2017

Şu anda ilk çocuğuna hamile olan Corrett, önerilerini ve sevdiği tarifleri paylaştı.

Hamile olduğunuzu öğrenmek çok duygusal bir deneyimdir. Ben ilk öğrendiğimde bir saat içinde heyecandan yerimde duramadım ve çok farklı duyguları birarada yaşadım. Sonucu almadan iki gün önce bedenimdeki değişiklikleri fark etmeye başlamıştım. Ne zaman arabaya binsem mide bulantısı yaşıyordum, spor salonunda normalde çok rahat yaptığım hareketlerde nefesim tıkanıyordu, sindirim sıkıntıları yaşamaya başlamıştım ve göğüslerimde hassasiyet vardı. Aslında hamile olduğumu onaylayan son testten önce üç test olumsuz çıkmıştı.

Hamilelik: geceyarısı atıştırması için iyi bir bahane!

Hamilelikte yaşanan yorgunluk hissi ile ilgili sizi kimse uyarmaz. Ben kendimi akşam 20.00 gibi yatağa gidip ertesi sabah 08.00’e kadar uyurken buluyordum. Bu dört hafta kadar sürdü, sonrasında ise uykusuz geceelr başladı. Her bir kaç saatte bir kere mide bulantısı ile uyanıyordum. Bunun düşük kan şekerinden kaynaklandığı söylendi. Ben de şekerimi yükseltip uyumaya dönebilmek için atıştırmaya başladım. Kocam gece uyanınca beni mutfakta muz ya da mısır yerken yakalıyordu.

Ekmek ve limon

Uyandığınız andan gece yattığınız ana kadar sürekli mide bulantısı hissetmek çok yorucu. İlk trimesterde canım sadece ekmek ve limon ya da limon benzeri asitli, ekşi şeyler yemek istiyordu. Bir oturuşta çok miktarda greyfurt yiyordum. Ekşi şeyler yemenizi size de öneririm çünkü mide bulantısına karşı limon ve diğer turunçgiller çok iyi geliyor.

Su, su ve daha fazla su

Hamile kalır kalmaz su tüketimim arttı, gece ve gündüz litrelerce su içtim. Hamilelikte vücudunuz iki kat fazla kan üretir – yani iki kişilik – dolayısıyla daha fazla sıvıya ihtiyaç duyar. Bunun sık tuvalete çıkmak gibi bir yan etkisi de var ama siz sakın su tüketimini ihmal etmeyin.

Hamilelikte egzersiz

Egzersize, spor salonlarına düşkün biriyim. Uzmanlara danıştığımda egzersizlere devam edebileceğimi, sadece daha önce yapmadığım yeni hareketler denemememi söylediler. Egzersizlerde bir kalp atışı takip cihazı kullandım ve 140 BPM üzerine çıkmadım.

Göğüs ve göğüs ucunda hassasiyetle nasıl başa çıkılır?

Eğer benim gibi küçük göğüslüyseniz hamilelikte göğüslerinizin büyümesi hoşunuza gidecek... ta ki ağrılar başlayana kadar! Soğuk kompres göğüslerimdeki hassasiyeti gidermekte faydalı oldu, bunun dışında da yapılabilecek pek bir şey yok. Bu hassasiyet hormonlarınızdaki değişimin doğal bir sonucu.

Atıştırmalıklarınızı yanınızdan ayırmayın

Nereye giderseniz gidin çantanızda atıştırmalık şeyler bulundurun. Hamilelikte aniden mide bulantısı ya da açlık hissetmek yaygındır, böyle durumlarda atıştırmalıklarınızdan faydalanıp kan şekerinizi düzenleyebilir ve mide bulantınızı geçirebilirsiniz. Artık iki kişilik yediğinizi unutmayın.

Sırt ağrısı ve siyatik

İlk trimesterden itibaren sırt ağrısı ve siyatik görülebilir, buna karşı önerim Pilates yapmak. Pelvik tabanı güçlendirici çalışmalar, esneklik ve gücü artırıcı egzersizler ağrılara iyi gelecektir. Pilates kursuna yazılmayı düşünebilirsiniz.

Yulaf ezmesi!

Doyurucu ve besleyici yulaf ezmesi hamilelikte hayat kurtarıcınız olacak. İçine sevdiğiniz meyve, çerez ya da başka şeyler katarak bol bol yulaf tüketebilirsiniz.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.