Haşhaş Helvası Nasıl Yapılır

Haşhaş Helvası Nasıl Yapılır

Admin
Nisan 02, 2017

Türk mutfağı ,Osmanlı devleti ve günümüzün harmanlaması ile diğer hiçbir ülkede benzeri dahi olmayan yemek,salata ,tatlı ve içeçek anlayışı ile öncü olmaktadır. Mutfağımızın zenginliği marifetli kadınlarımızın zaman içerisinde mantık doğrultusunda deneme,üretme ve değer katma anlamında sofralarımıza servis etmektedir. Soframızda öncülük eden bu zenginlik zaman içerisinde lokantalarda,otellerde ve birçok yerde karşımıza çıkmakta. Ülkemizdeki marifetli kadınlarımız ,zaman içinde şehirinde anılması ve reklamı olan zenginliklere dönüşmesinde önemli pay sahipleridir.

Sizlerle paylaşıcağımız Haşhaş helvası  yani diğer adı ile Haşgeş helvası Burdur şehrimizin önemli  tatlılarından biridir. Burdur yöresinde has üç renk haşhaş tohumu,pekmez,ceviz ve kenevir tohumundan oluşan bu tatlıya ,yöreden de anlaşılacağı gibi şehirimizde güzel tatlının tadına fazlasıyla varmak gayet mümkün. Bizlerde bu güzel tatlıyı sayfamızda sizler için yer ayırıp vericez. Sizlerde tariflerimizi uygulayıp tatlıyı elde edebileceğiniz gibi aile fertleri ve misafilerinize farklı ve olaganüstü güzel lezzeti tattırarak lezzet anlamında farklılığa ulaşmış olucaksınız.

 

Haşhaş(Haşgeş)helvası malzemeleri:

1 ölçü üzüm pekmezi

1 ölçü Haşhaş

1/2 (yarım) ölçü kenevir

1/2 (yarım) ölçü ceviz

 

Haşhaş(Haşgeş)helvası yapılışı

1 ölçü olarak malzememiz olan haşhaş,rengi hafif değişinceye kadar ısıtılır. Yarım ölçü olarak malzeme yapılımına aldığımız kenevir de aynı şekilde rengi hafif değişinceye kadar ısıtılır. Yarım ölçü olarark aldığımız cevizde  hafif olarark ısıtılır. Ürünlerin ısıtılma işlemini ayrı ayrı yapıldıkdan sonra 1,5 ölçü olan üzüm pekmezi tahta kaşık ile  karıştıralarak kaynatılıp koyu kıvam elde edilmesi için beklenir. Soğumuş olarak yenmesi gerekmektedir. Afiyet olsun

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.