Pazartesi, Nisan 22, 2019
Hepatit B Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hepatit B Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Admin
Temmuz 08, 2017

Hepatit bir enfeksiyon hastalığıdır. Dünyada en fazla görülen bu hastalık çeşidi önem sıralamasında ise 9. Ölüm nedenleri arasında gösterilmektedir. Enfeksiyon hastalıkları denildiğinde genellikle hafif seyreden hastalık akla gelir lakin çok ağır karaciğer hastalıklarının görülmesinde hatta kanser olasılığının habercisi olabilir. Karaciğer kanseri dünyada en fazla görülen hastalıkların başında gelmektedir.

Hepatit B Nasıl Bulaşır?

Hepatit B’nin farklı bulaşma nedenleri olabilir. En başta ise anneden çocuğa ve çocuktan çocuğa geçekleşmektedir. Aynı zamanda kan ve meni gibi vücut sıvılarından da bulaşabildiği bilinir.

Hepatit B Virüsünün Karaciğerdeki Akıbeti Nedir?

Hepatit B virüsünün karaciğer üzerinde ciddi bir etkisi vardır. Benzersiz bir şekilde çoğalmaya başlar ve de dolaşım sistemi üzerine etki etmeye başlar.

Hepatit B Virüsü Nasıl Hastalık Yapar?

Bir insanın vücuduna hepatit B virüsü karaciğer hücressi içerisindeyken kendi materyalini geliştirmeye başlar. Bu hücreler kendi kendiliğinde üremeye başlar ve bağışıklık sistemi üzerinde etki kurmaya başlar. Daha sonrasında ise kendi kurmuş olduğu bu materyaller karaciğer hücrelerine saldırıya geçmeye hazırlanır. Kısacası hepatit B virüsü karaciğeri yok etmek için harekete geçmiş olacaktır. Bu saldırılar sürekli hale geldiğinde bu kez karaciğer hasar görmeye başlayacaktır.

Hepatit B 'nin Doğal Seyri Nasıldır?

Hepatit B hastalığı kişiden kişiye farklı bir şekilde sonuçlanabilir. Akut hepatit genelde kendi kendisine iyileşen bir anlamda kötü huylu olmayan enfeksiyondur. Ancak genelde bu durum hastalarda kronik hepatit B’ye doğru ilerler. Siroz karaciğer yetmezliği ve de karaciğer kanseri gibi ciddi hastalıklarla sonuçlanabilmektedir. Karaciğer kanserlerine bakarsanız bu vakaların yaklaşık olarak % 75-90’ı kronik olan hepatit B sonucu oluşmaktadır. Hepatit B nedeniyle ölümleri dünya genelinde değerlendirdiğimizde dokuzuncu sırada görebiliyoruz.  

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.