Hiç ummadığınız yiyeceklerde çok yüksek miktarda tuz var

Hiç ummadığınız yiyeceklerde çok yüksek miktarda tuz var

Admin
Haziran 02, 2017

İstatistiklere göre pek çok insanın günlük tuz tüketimi 3400 miligramı buluyor. Yemeklerinize az tuz katmaya çalışsanız da dışarıdan hazır aldığınız gıdalar bu çabanızı baltalıyor olabilir. Bazen sıcak çikolata gibi tatlı ürünlerde bile yüksek miktarda tuz kullanılıyor.

İşte sodyum oranı çok yüksek o sürpriz gıdalar.

1. Unlu mamuller

Fırından aldığınız poğaça, açma, hazır börek gibi mamullerde 500 miligrama varabilen oranlarda tuz bulunuyor. Üzümlü, tatlı bir hamur işinde bile 287 mg sodyum bulunabiliyor.

2. Salata sosları

Hazır salata soslarının bir çorba kaşığı en az 250 mg tuz içeriyor. Salata sosunuzu kendiniz yapmanız hatta salataya mümkün olduğunca az yağ ve tuz koymanız yararlı olabilir.

3. Dondurulmuş hazır yiyecekler

Isıtıp yenmeye hazır dondurulmuş yiyeceklerin bazılarında tuz oranı 1800 miligrama kadar çıkıyor. Ekstra tuz vücutta ödeme ve yüksek kan basıncı gibi pek çok sağlık sorununa yol açıyor.

4. Tahıl gevrekleri

Bir kase sütlü tahıl gevreğinde 200 – 250 mg tuz bulunuyor. Bazı gevreklerde çok yüksek oranda şeker de var.

5. Tüm konserveler

Konservelerde gıdanın bozulmasını önlemek içişn çok yüksek miktarda tuz bulunuyor. Yarım bardak konserve bezelyedeki tuz miktarı 290 miligramı bulabiliyor. Aynı miktardaki tavuk suyundaki sodyum oranı ise 1571 mg.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.