İkiz ve üçüz sahibi olma şansınızı artıran 6 faktör

İkiz ve üçüz sahibi olma şansınızı artıran 6 faktör

Admin
Mart 13, 2017

İkiz hamileliklerinin üçte birini oluşturan tek yumurta ikizleri doğanın sürprizi gibidirler ve tek yumurta ikizi şansını artıran belli bir bilimsel neden yoktur. Çift yumurta ikizleri ya da üçüzler için ise ihtimali artıran bazı faktörler bulunur. Nasıl beslendiğiniz, aile hikayeniz gibi bazı nedenler ikiz sahibi olma şansınızı artırabilir.

Aile hikayeniz

Burada babanın değil annenin aile hikayesi önemlidir. Eşinizin ailesinde ikizler olsa bile bu değiştirmez. Sizin yani anne olacak kişinin ailesinde ikizler varsa, örneğin kardeşleriniz ya da kardeşlerinizin çocukları ikizse sizin de ikiz sahibi olma ihtimaliniz artar.

Yaşam tarzınız

Düşük yağlı gıdalarla beslenenler, vejetaryen ve veganların ikiz sahibi olma ihtimali düşüktür. Süt ve süt ürünlerini ve eti sık tüketenlerde ise ikiz olasılığı artar. Bunun sebebi muhtemelen yediğimiz gıdaların hormonlarımız üzerindeki etkileridir. Bu nedenle daha yağlı ve hayvansal gıdalar tüketenlerde çocuk sayısı artabiliyor.

Çocuk sayınız

Bunun kaçıncı hamileliğiniz olduğuna göre ikiz sahibi olma şansınız da artar. Örneğin üçüncü ya da dördüncü hamilelikte ilk hamileliğe göre ikiz olasılığı daha yüksek olacaktır. Bunun bir sebebi birden fazla kez hamile kaldığınız için istatistiksel olarak şansınızın artması, diğer sebebi ise tekrarlayan hamileliklerinizin yüksek doğurganlığınıza ve yumurta üretiminize işaret ediyor olması.

Annelik yaşı

30 – 40 yaşlar arasındaki hamileliklerde ikiz ve üçüz olasılığı daha yüksektir. Bunun yumurtalıklarınızın çalışma şekliyle ve yaşla birlikte gelen fonksiyon değişimleri ile ilgisi vardır. Her ay birden fazla yumurta verebilirsiniz.

Yaşadığınız yer

Batı Avrupa’da her 60 hamilelikte 1 ikiz hamileliği görülmektedir. Güneydoğu Asya’da ise bu sayı çok daha düşüktür. Nijerya’da ise her 20 – 30 hamilelikten birisinde ikiz görülür. Öte yandan, örneğin Nijeryalı olduğunuz halde başka bir ülkede yaşıyorsanız ikiz sahibi olma şansınız geldiğiniz yerin rakamlarına değil yaşadığınız yerin rakamlarına daha yakın olacaktır. Bilim insanları bunun iklim ya da beslenmeyle ilgili olabileceğini düşünmektedir.

Doğurganlık tedavisi

İkiz sahibi olma şansınızı en çok artıran faktörlerden birisi doğurganlık tedavisi, özellikle tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek uygulaması 1970’ler ve 80’lerden itibaren yaygınlaştıkça ikiz sayısı da giderek arttı. Tüp bebek uygulamasında yumurtalamayı artıran ilaçlar kullanılması bundaki başlıca etken.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.