İlişkiler hakkında bilinmesi gereken en önemli 10 şey

İlişkiler hakkında bilinmesi gereken en önemli 10 şey

Admin
Mayıs 26, 2017
 1. Net bir şekilde iletişim kurun

Sevgilinizle her konuştuğunuzda net, anlaşılır, dürüst bir şekilde konuştuğunuzdan emin olun. Birbirinizi seviyorsanız aranızda hiçbir sır olmamalı. Bu uymanız gereken en temel kural. Bazen duygu ve fikirlerimizi açıkça ifade etmeyip sevgilimizin bizi anlamasını, duygularımızı tahmin etmesini bekleriz. Ne yazık ki teknoloji henüz insanların birbirlerinin beyinlerini okuyabileceği kadar gelişmedi. Konuşmazsanız anlaşılamazsınız. Mümkün olduğunca net kendinizi anlatın, böylece ilişkide yanlış anlamaları ve negatif durumları önleyebilirsiniz.

 1. Birbirinizi affetmeyi öğrenin

Eğer sevgilinizle bir gelecek planlıyorsanız birbirinizi affetmeniz gerekecek zamanlara da hazır olun. Aksi takdirde mutluluğunuz pek uzun sürmez. Bu dünyada kusursuz insan yoktur, herkes hata yapabilir. Ama bu elbette her şeyin affedilebileceği ya da görmezden gelinebileceği anlamına da gelmez. Hatalarınızdan birbirinizle konuşarak ders çıkartabilirsiniz. Haftalarca kin gütmek, küslük yapmak yerine birbirinizin hatalarını kabul etmeye ve birbirinizi affetmeye çalışın. Bu şekilde ilişkiniz güçlenecektir.

 1. Herkesin kötü günleri vardır

Herkesin sinirli olduğu, kendisini kötü hissettiği günler olabilir. Birbirinizi sinirli gördüğünüzde bu sinirin sebebini anlamaya, ortaya çıkartmaya çalışın. Partnerinizin işyerinde ya da ailesiyle bazı sorunları olabilir. Bazen sağlam bir sebep yokken de sinirli olur, yataktan kötü bir ruh haliyle kalkarız. Böyle zamanlarda herkes ve her şey sinirimize dokunur. Partneriniz böyle olduğu zamanlarda ona zaman tanıyın ve kendisiyle baş başa kalması için alan sağlayın. Sinirli tavrını kişisel algılamayın.

 1. Partnerinize nazik davranın

Nazik bir insan herkese daha çekici ve iyi görünür. Nazik olmak ilişkilerimizde karşılıklı anlayış ve uyumu sağlamak için de önemlidir. Bugünlerde herkes çok meşgul ve çağımızda nezaket az bulunan bir şey haline geldi. Aslında sevdiğiniz insana nezaket göstermek hiç de zor ve çok zaman alan bir şey değil. Bana kalırsa nezaket bir ilişkiyi güçlendirmenin en etkili yollarından birisi.

 1. Bağlılığın değeri

Bağlılık olmadan gerçek sevgi olmaz. Sevginizi anlatmak için yüzlerce farklı sözcük kullanabilir, süslü cümleler kurabilirsiniz. Ama partnerinize gerçekten bağlıysanız süslü cümlelere gerek kalmadan bile partneriniz samimiyetinizi ve onu ne kadar sevdiğinizi bilecektir. Her çift ilişkide bağlılığın önemini keşfetmelidir. Bağlılık her ne yaşanırsa yaşansın birbirinizi bırakmayacağınızın teminatıdır, uzun soluklu bir ilişkinin temelidir.

 1. Birlikte gülmek iyidir

Gülmek sağlığımız ve moralimiz için çok iyidir, herkes bilir. İlişkilere gelince, burada da gülmenin önemi küçümsenemez. Birbirini güldürebilen ve birlikte gülebilen iki insan kadar muhteşem bir şey olabilir mi? Her çift zor zamanlardan geçebilir ama hala birlikte gülebiliyorlarsa bence her zorluğun üstesinden gelirler. Birlikte gülebilen çiftler hayata daha umutlu bakar, güçlüklerle daha kolay baş eder, birbirlerine iyi gelirler.

 1. Başkalarının önünde tartışmayın

Tartışmalar, didişmeler her ilişkide yaşanır. Hiç tartışma olmayan bir ilişki yoktur, tartışmak bazen iletişim kurmanın bir yoludur. Ama sevgilinizle aranızda geçenler sadece ikinizin arasında kalmalı. Bunu çevrenizdeki diğer insanlara yansıtmamalısınız. İlişkinizin ayrıntılarını bilen, müdahil olan ne kadar az insan varsa o kadar mutlu olursunuz.

 1. İlişki arkadaşlar edinmeye engel değildir

İlişkiniz var diye kendinizi sosyal yaşamdan soyutlamanız gerekmez. Arkadaşlarınızı ve ailenizi ihmal etmemelisiniz. İlişkinizi taze ve güçlü tutabilmek için birbirinizin hayatınızdaki diğer insanlara da zaman ayırabilmesine olanak tanımalısınız.

 1. İlişkinizi mahrem tutun

Ara sıra Facebook ya da Instagram’da birkaç fotoğraf paylaşmanın bir sakıncası yoktur. Ama sürekli olarak da ilişkinizi başkalarının gözüne sokmamalısınız. Kimse sürekli sizin öpüşen fotoğraflarınızı görmek ya da Twitter’da sevgilinizle yaptığınız planları okumak istemiyor. İlişkiyi mahrem tutmak başarılı bir ilişkinin sırlarından.

 1. Birbirinize ayıracağınız özel akşamlar önemlidir

En azından ayda 1 kez baş başa geçireceğiniz romantik bir gece ayarlamak önemlidir. Dışarıda bir restoran seçebilir ya da evde romantik akşam yemeği hazırlayabilirsiniz. Böyle akşamlar ilişki için olmazsa olmazdır. Baş başa kaldığınızda telefonunuzu kapatmayı da unutmayın.

Karşılıklı anlayış olmadan iyi bir ilişki kurmak mümkün değildir. Anlayış, güven ve saygı her ilişkide temel öğelerdir. Başarılı bir ilişki inşa etmek sabır ve emek gerektiriyor. Siz de bizimle güçlü ilişkiler için olması gerektiğini düşündüğünüz kuralları paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

  Hemen Yorum Yap

  E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.