İşe yaramayan selülit tedavileri

İşe yaramayan selülit tedavileri

Admin
Mayıs 04, 2017

Ekonominin en kötü olduğu zamanlarda bile kadınlar selülit giderici olarak pazarlanan ürünlere para harcayabiliyor. Çünkü selülit hem güzellik hem sağlık açısından gerçekten sinir bozucu bir durum. Bacaklarda, baldır ve kalçalarda görülen o portakal kabuğu benzeri doku her kadının korkulu rüyası. Etkili bir selülit çözümü bulmak ise çok zor.

Selülitin en yaygın nedenlerinden birisi genetiktir. Genellikle ailenizden gelir. Başka bir yaygın neden ise beslenme tarzıdır. İşlenmiş gıdaların aşırı tüketimi ile selülitin artışı arasında doğrudan bağlantı vardır. Taze sebze ve meyve tüketen kişilerde selülitin daha az görüldüğü saptanmıştır. Selülitin erkeklerde neredeyse hiç görülmemesinin, kadınlarda ise çok yaygın olmasının sebebi ise östrojen hormonudur. Sık egzersiz yapan, düzenli sportif aktivitelerde bulunan kadınlarda selülit daha az görülmektedir. Giyim tarzı da selüliti etkileyebilir. Çok sıkı iç çamaşırları selüliti tetikler. Kan dolaşımına engel olmayacak kıyafetler giyilmeli ve kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olmak için mümkün olduğunca çok fiziksel aktivitede bulunulmalıdır.

İşe yaramayan tedaviler:

Kremler

Selülit kremleri çoğu zaman işe yaramaz. Cildi sıkılaştırabilir ya da daha parlak ve sağlıklı görünüm kazandırabilirler ancak gerçekte selülit problemini kökten çözen bir cilt bakımı kremi yoktur. Cilde uygulanan yüzeysel ürünler selüliti iyileştiremez.

Fırçalar

Selülitin kan dolaşımıyla ilgisi olduğu doğrudur ancak cilde uygulanan fırça sadece yüzeydeki kan dolaşımını etkiler, selülit için etkili bir tedavi yöntemi değildir. Masaj ve benzeri yöntemler de aynı şekilde etkisizdir.

Selülit kıyafetleri ve özel cihazlar

Bu ürünler de selüliti iyileştirmekte etkisizdir. Selülit kıyafetlerine ya da selüliti geçirdiği iddia edilen masaj cihazlarına para harcamayın.

Liposuction

Selülite neden olan yağ hücrelerini tamamen çekip almak kökten çözüm gibi görülebilir ama değildir. Liposuction selüliti geçirmediği gibi daha kötü hale bile getirebilir.

Kilo vermek

Kilo vermek sağlık için iyidir ancak selülite etkisi yoktur. Selüliti iyileştirmediği gibi aslında zayıflamayla oluşan cilt sarkmaları selüliti daha kötü hale getirebilir.

Neyse ki bilim insanları selülit için etkili tedavi yöntemleri geliştirmeye devam ediyorlar. Önümüzdeki yıllarda bazı ışınlar kullanılarak ya da sorunlu bölgeye bazı ilaçlar enjekte edilerek selülit tamamen tedavi edilebilecek.


 

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.