İşler Sizi mi Bekliyor? Tembelliği Yenmek İçin 5 Taktik

İşler Sizi mi Bekliyor? Tembelliği Yenmek İçin 5 Taktik

Admin
Nisan 03, 2017

Yeni bir projeye başladınız ve yapmanız gereken şeyler listesi uzadıkça uzuyor ama siz konsantre olamıyorsunuz. Bazen üzerinize tembellik çöker, işleri ertelersiniz, yaratıcılığınız ve hevesiniz tükenir. Ne yazık ki ertelemek hiç bir zaman çözüm getirmez.

İşten kaytarmak için işle alakasız herşeyi yapıyorsanız, bri türlü asıl yapmanız gereken işlere odaklanamıyorsanız bu önerilerimizi uygulamayı deneyin. Bu basit taktiklerle yapılacaklar listenizdeki maddeleri hızla tamamladığınızı göreceksiniz.

Alarm kurun

Kendinizi yapmanız gereken işleri ertelerken bulduğunuzda cep telefonunuzun alarmını 5 dakika sonraya ayarlayın. Kendinize 5 dakika için istediğinizi yapma hakkı verin, bu sürede ister TV’ye göz atın, ister web sitelerine bakın. Alarm çalmaya başladığında ise işinize dönün. Bu size dikkatinizi dağıtan şeyi tamamlamak için fırsat verir, örneğin komik bir kedi videosu sizi işinizden alıkoyduysa bu 5 dakikada videoyu izleyip başınızdan savmış olursunuz.

İşinizi parçalara bölün

Önünüzde çok fazla iş varsa ve bunlar gözünüzde büyüyorsa, işinizi daha küçük parçalara bölmeyi, kendinize daha küçük hedefler koymayı deneyin. Örneğin yazmanız gereken bir iş varsa onu 5 sayfalık parçalara bölün, temizlik yapacaksanız belli bir süre için temizlenecek bir oda belirleyin. Her aşamayı tamamladığınızda kısa bir mola verin (burada alarmı kullanabilirsiniz). Bu sayede bir sonraki aşamaya geçmek için motive olursunuz.

İlerledikçe kendinizi ödüllendirin

Verdiğiniz molalarda kendinizi ödüllendirecek küçük şeyler yapın. Bunlar istediğiniz bir müzik klibini izlemek ya da hızlıca yüzünüze yüz maskesi uygulamak, belki ufak bir atıştırmalık yemek gibi şeyler olabilir. Kendinize bu ödülleri söz verebilir, böylece mola zamanına kadar daha motivasyonlu çalışabilirsiniz.

Dikkatinizi dağıtan web sitelerini engelleyin

İş yapmanız gereken zamanda kendinizi Twitter ya da Facebook’a bakmaktan alamıyorsanız çalışırken bunları açmanızı engelleyecek bir uygulama kullanmayı deneyin. Bu uygulamalar sayesinde ayarladığınız süre içerisinde bilgisayarınızı yeniden başlatsanız bile hiç bir şekilde engellediğiniz sitelere ulaşamazsınız. Bu sayede yapmanız gereken işlere odaklanabilirsiniz.

Telefonunuzu uçak moduna alın

Telefonunuzu “rahatsız etmeyin” moduna aldığınızda ışıklı, sesli ve titreşimli uyarı vermez, bu sayede dikkatinizi dağıtmaz. Buna rağmen ekrana bakmak, sosyal medyaya girmek ihtiyacı duyuyorsanız telefonunuzu uçak moduna alın, böylece telefondaki hesap makinesi gibi bazı uygulamalara erişebilir ancak sosyal medyaya giremezsiniz. İşiniz bitene kadar telefonunuz bu modda kalsın. Kısa molalarda telefonunuza bakabilirsiniz.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.