Pazartesi, Nisan 22, 2019
İştahın Önüne Geçmenin Yolları

İştahın Önüne Geçmenin Yolları

Admin
Haziran 24, 2017

Diyet yapmak isteyenlerin en büyük sıkıntıları iştahlarının önüne geçememelerindendir. Bu nedenle de çok sık olarak diyete başlayıp sonlandırırlar. Eğer ki canınız daima bir şeyler çekiyor ve yemek yeme ihtiyacı hissediyorsa bu sizin iştahınıza hakim olamadığınız anlamına gelecek ve bunu mutlaka kontrol altına almanız gerekecektir.

Tat Alma Duyunuzu Uyarın!

Uzmanlar yaptıkları araştırmada şu sonuca varmışlardır. Eğer ki siz tat alma duygunuzu farklı tatlarla çeşitlendirirseniz o zaman porsiyonlarınızın da küçüldüğünü görebileceksiniz. Özellikle de tadını ve kokusunu beğenmediğiniz yiyecekler bir süre sonrasında porsiyonlarında küçülmesine neden oluyor.

Yeme İsteği Beyinde Başlıyor

İnsanın açlık duygusunun başladığı nokta beyindir. Beyin vücudun enerjisinin azaldığını fark ettiğinde doğrudan sizi yemek yemeniz yönünde uyaracaktır. Bunun için ise bir takım salgılar gönderir fakat bu salgıların gönderilmesini sağlayan kısım duygularında kontrol edildiği kısımdır bu yüzden de kendinizi farklı durumlarda hissettiğiniz de acıkma eylemi gerçekleştiriliyor.  Bunu bir örnek olarak ta şu şekilde belirtebilirim. Yemek sonrasında canınız eğer ki tatlı istiyorsa bu sizin aç olduğunuz anlamına gelmeyecektir duygularınızla bunu kafanızdan silmezseniz kontrol edemez hale gelirsiniz ancak kafanızdan attığınız da zaten aç değilsiniz ve unutacaksınız.

Bol Su İçin!

Su içmek kendinizi tok hissetmeniz açısından önemli. Ayrıca vücudunuz susuz kaldığında çoğu zaman açlık hissine benzeyen sinyaller gönderiyor. Bol su içmek, bedeninizin su istediği zamanlarda yemeğe yönelmenizi engelleyecektir. Kabızlığı önlemek için de bol su içmek gerekmekte. Kabızlık kişinin kendisini şiş, sıkıntılı hissetmesine neden oluyor. Bu da yemek yeme dürtüsünü artırıyor. Diyetteki motivasyonun bozulmasını sağlıyor. Tartı sonuçlarını olumsuz etkileyerek sanki kilo vermemiş gibi çıkmasına yol açıyor. Bu nedenle kabızlığı da önlemek için mutlaka su içmek gerekiyor.

Atıştırma Krizlerinden Kurtulun!

Günümüzün en büyük tehditlerinden bir tanesi de ayaküstü yemeler ve hazır gıdalardır. Bu alışkanlıklarınız varsa mutlaka bunu hızlıca terk etmeniz gerekiyor.  Çünkü hazır gıdalar sizin sağlıksız bir beslenme yapmanıza neden olacağı gibi bir süre sonrasında da iştahınızı kontrol altına alamamanıza neden olacaktır. Ancak öğünlerin aralarında yemek isterseniz burada da miktarına dikkat etmeniz gerekiyor.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.