İyi bir uyku için yatağa gitmeden 30 dakika önce bunları yapın

İyi bir uyku için yatağa gitmeden 30 dakika önce bunları yapın

Admin
Mart 22, 2017

İyi bir gece uykusu fiziksel ve ruhsal sağlığınız için vazgeçilmezdir, böylece önünüzdeki güne hazır, dinlenmiş bir şekilde uyanırsınız. Size vereceğimiz bu önerilerle verimli ve faydalı bir yatağa hazırlık süreci oluşturmanız mümkün.

Sağlıklı atıştırmalıklar

Nikotin ve kafein gibi maddeler uyarıcıdır, bu yüzden uykunuzu olumsuz etkiler. Öte yandan, gecenin ortasında bastıran açlık da uykunuzu olumsuz etkileyebilir. Ağır atıştırmalıklar uykunuzu kaçırabilir ancak doğal melatonin kaynağı olan kiraz (bir avuç kadar yiyin), bir dilim kızarmış ekmek, az miktarda badem gibi sağlıkı atıştırmalıklarla açlığınızı bastırabilir ve uykuya hazırlanabilirsiniz. Gecenin bu son atıştırmasında aynı zamanda mutfakta koku yapabilecek, bozulabilecek herhangi bir yemek artığı, buzdolabına kaldırılması gereken bir yiyecek ya da makineye konulması gereken bulaşık kalıp kalmadığını kontrol edebilirsiniz.

Programınıza bağlı kalın

Her gün aynı saatlerde uyumak ve uyanmak sağlığınız ve hayat kaliteniz için faydalıdır. Bu sayede biyolojik saatinizi ayarlayabilir, uyku kalitenizi yükseltebilirsiniz. Daha düzenli ve disiplinli bir günlük rutin oluşturabilirsiniz, bu da eğitim, iş ve özel yaşamda başarınızı artırır.

Aynı anda birden fazla iş yapmayı deneyin

Dişlerinizi fırçalarken lavaboyu temizleyebilir ya da yatak odasından mutfağa giderken ortalığı toplayabilirsiniz. Bunun gibi küçük şeyler size bir başarı ve tatmin duygusu verir, yatağa daha huzurlu gitmenizi sağlar. Bunu yaparken fazla abartmamaya çalışın, uykunuzu açabilecek büyük işlere girişmeyin.

Elektronik cihazları kapatın

Özellikle yatağa aldığımız telefon, tablet gibi mobil cihazlardaki mavi ışık uykuyu olumsuz etkiler. Sağlıklı bir uyku istiyorsanız yatakta Instagram’a göz atmak iyi bir fikir değildir. Elektronik cihazlar beyninizi uyarır, endişe ve stres yaratır. Yatağa gitmeye hazırlanırken elektronik cihazları kapatın, internetle bağlantılı kopartın.

Bir ritüel oluşturun

Yatağa gitmeye hazırlandığınız son dakikalarda uygulayabileceğiniz bir ritüel geliştirin. Örneğin iyi bir kitap seçin ve kısa süreliğine de olsa okuyun, biraz meditasyon ya da yoga yapın. Seçeceğiniz aktivite size kalmış. Önemli olan sizi huzurlu bir uykuya hazırlayacak bir aktivite olması.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.