Jojoba yağı günlük bakımda nasıl kullanılır?

Jojoba yağı günlük bakımda nasıl kullanılır?

Admin
Nisan 21, 2017

Jojoba yağının başlıca faydaları arasında antioksidanlar bakımından zengin olması, antienflamatuar etkileri olması, mantar öldürücü özelliği, kozmetik formüllerdeki içeriklerin cilt tarafından emilimini kolaylaştırması sayılabilir. Ayrıca jojoba yağı ciltteki sebumun çözülmesini sağlar, kolay emilir ve ciltte yapışkanlık hissi vermez, cilde faydalı yağ asitleri bakımından zengindir, raf ömrü uzundur ve kolay bozulmaz.

Bu önemli özellikler jojoba yağının kozmetik sektöründe neden bu kadar yaygın kullanıldığını da açıklıyor. Vücut bakım ve saç bakım ürünlerinde jojoba yağına sıklıkla rastlanabiliyor. Jojoba yağını evde hazırlayacağınız basit ve doğal karışımlarda da kullanabilirsiniz.

1. Jojoba yağı ile makyaj çıkartmak

Jojoba yağı makyajı yüzden tahriş etmeden çıkartmak için çok uygun ve güvenlidir. Göz makyajını silmek için de uygundur.

Avucunuza bir kaç damla jojoba yağı dökün. Ellerinizle yağı yüzünüze yayın. Dairesel hareketlerle yüzünüze hafifçe masaj yapın. Tüm yağ çıkana kadar havluyla yüzünüzü silin. Yüzünüzde hala makyaj kalıntısı varsa işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Eğer göz lensiniz varsa göz makyajınızı silmeden önce onları çıkartın. Jojoba yağını iki ayrı parça pamuğa beşer damla ekleyin. Pamuğu gözünüzde 30 saniye bekletin, ardından hafif hareketlerle gözünüzü silin ancak yağı gözünüze kaçırmamaya çalışın. En son havluyla gözünüzü dikkatlice kurulayın.

2. Yüz maskesinde jojoba yağı

Almanya’da 2012’de gerçekleştirilen bir çalışma kil tozu ve jojoba yağlı yüz maskesinin ciltteki lezyonlar ve akneler için çok etkili bir tedavi yöntemi olduğunu ortaya koydu. Bu karışımı haftada iki ya da üç kez evde yaparak yüzünüze uygulayabilirsiniz.

½ çorba kaşığı jojoba yağını cam bir kaseye koyun ve macun benzeri bir kıvam elde edene kadar iyice karıştırın. Fırça ile yüzünüze uygulayın, sadece göz ve göz çevresini açıkta bırakın. Maskeyi 10 – 15 dakika yüzünüzde tutun. Ardından yüzünüzü iyice yıkayın ve kurulayın, en son nemlendirici uygulayın.

3. Nemlendirici olarak jojoba yağı

Jojoba yağı ciltteki su kaybını önler, cildi nemlendirir, elastik ve yumuşak bir cilt elde etmek için yardımcıdır. Aşırı yağlı ciltler haricinde jojoba yağı her cilt tipine uygundur.

Yüzünüzü temizledikten sonra avcunuza bir kaç damla jojoba yağı dökün ve ellerinizle yüzünüze yayın. Hafif masajla yağı yüzünüze yedirin.

4. Jojoba yağı ile saç maskesi

Jojoba yağı kuru ve kepekli saça iyi gelir. Özellikle ısı ve boyadan yıpranmış saçlar için jojoba yağı kullanılması önerilir.

Jojoba yağını saçınızı yıkamadan önce bolca saçınıza sürebilir ve bir kaç saat bekletebilirsiniz. Ardından saçınızı normal şekilde yıkayın. Duştan çıktığınızda saçınızın çok da yumuşak hale geldiğini ve kolay şekil aldığını fark edeceksiniz.

Jojoba yağını duşta saçınızı yıkadıktan sonra normal bir saç kremi gibi de kullanabilir, şampuanın üzerine uygulayabilirsiniz.

5. Epilasyondan sonra jojoba yağı

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için ağda, epilasyon, jilet, tüy dökücü krem ya da başka bir yöntem kullanıyor olabilirsiniz. Bu işlemlerin hepsinden sonra ciltteki tahrişi gidermek için jojoba yağı mükemmel bir seçimdir. Tüyleri aldığınız bölgeye bir miktar jojoba yağını sürüp cildinize yedirmeniz yeterlidir.

6. Hafif yara ve yanıklarda jojoba yağı

Jojoba yağının aynı zamanda antienflamatuar etkisi de var. Traş esnasındaki kazalarla oluşan ufak yaralarda erkekler de bu yağı kullanabilir. Hafif güneş yanıklarından sonra da jojoba yağını ailenizde güvenle kullanabilirsiniz.

Ciddi yara ve yanıklar için mutlaka doktorunuza danışın.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.