Kalsiyum açısından zengin 7 gıda

Kalsiyum açısından zengin 7 gıda

Admin
Haziran 08, 2017

Kalsiyum eksikliği parmaklarda uyuşukluğa, kas kramplarına, spazmlara, yorgunluğa, iştah kaybına ve anormal kalp ritmine yol açabilir. Vücutta aşırı miktarda bulunan kalsiyum ise (özellikle vücut geliştirme ya da spor amaçlı aşırı miktarda besin takviyesi kullananlarda) böbrek taşı, yumuşak doku kiraçlenmesi ve damar hastalıklarına neden olabilir.

Kalsiyum almanın en iyi yolu doğal yolları yani taze gıdaları tercih etmektir. Öte yandan, bilinenin aksine kalsiyum alımı için mutlaka çok miktarda süt ve et ürünü tüketmek gerekmez. Vejetaryen, vegan ya da süt ürünlerine alerjisi olan biri olsanız da bitkisel gıdalardan kalsiyum ihtiyacınızı çok rahat karşılayabilirsiniz.

Aşağıda kalsiyum açısından zengin gıdaları 100 gram tüketildiğinde günlük ihtiyacınızı karşılama yüzdeleriyle birlikte bulabilirsiniz.

Koyu yeşil yapraklı bitkiler

Özellikle tere, karalahana, şalgam ve turp gibi bitkilerin yaprakları, roka ve yeşil lahana gibi bitkilerde %15’e varan oranlarda kalsiyum bulunur.

Süt ürünleri

Parmesan, mozarella, lor peyniri, köy peyniri gibi peynir tiplerinde, yoğurt ve doğrudan tüketilen sütte %30’lara varan oranlarda kalsiyum bulunur.

Çin lahanası

100 gram Çin lahanasında %11 civarında zengin kalsiyum içeriği vardır.

İşlenmiş soya ürünleri

Soya peyniri “tofu” günlük kalsiyum ihtiyacınızın %35’ini, soya sütü ise %25’ini karşılar.

Bamya (pişmiş)

100 gram bamya günlük kalsiyum ihtiyacınızın %8’ini karşılar.

Badem

Badem en zengin bitkisel kalsiyum kaynaklarındandır ve 100 gram bademle günlük kalsiyum ihtiyacınızın yaklaşık %40’ını karşılayabilirsiniz.

Susam

Susam için kalsiyum kaynaklarının kralı desek yanlış olmaz. Kalorisi az olmasa da glisemik endeksi düşük bir gıda olan yani kan şekeri dengesini bozmayan ve acıktırmayan bir gıda olan susamın sadece 36 gramı günlük kalsiyum ihtiyacının %35’ini karşılar.

Bunlar dışında enginardan rezeneye, havuca kadar pek çok sebze ve meyve de günlük kalsiyum ihtiyacının en az %5’ini karşılayabilmektedir.

 

 

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.