Pazartesi, Nisan 22, 2019
Kırışıklarla savaşan gıdalar

Kırışıklarla savaşan gıdalar

Admin
Nisan 25, 2017

1. Domates

Domates çok kolay ulaşabileceğiniz, özellikle yaz aylarında her yerde bol bulunan bir sebze. Domates likopen bakımından zengindir. Likopen güneşin yaşlandırıcı etkilerini bertaraf eden güçlü bir antioksidandır yani likopen içeren gıdalar için doğanın orijinal güneş kremi diyebiliriz. Domateste likopenin yanı sıra vitamin C de bolca bulunur, bu da cildi yumuşatan kolajenin üretilmesi için gerekli bir vitamindir. Domatesteki A vitamini ise cilde parlaklık verir.

Domatesteki likopen en çok pişirmeyle açığa çıkar. Dolayısıyla bolca pişmiş domates tüketmeye, yemeklerinizde domates sosu kullanmaya çalışın. Sabahları rendelenmiş domates üzerinde pişireceğiniz yumurta kahvaltı için çok faydalı bir anti-aging menüsü olabilir.

2. Yumurta

Başka bir kolay ulaşılabilen ve cilt dostu gıda: yumurta. Domates gibi, yumurta da A vitamini bakımından zengindir ve cilt sağlığı için faydalıdır. Ayrıca yumurtadaki sağlıklı yağlar cildi nemli tutmaya yardımcı olur, bu da kırışıkları azaltır. Yumurta demir, bakır, çinko gibi cildi yumuşak ve sağlıklı kılan mineraller içerir. Yumurtanın içeriğindeki protein ise cildinizin ihtiyacı olan aminoasitleri sağlar. Bilinenin aksine yumurtanın sarısı da çok sağlıklıdır. Sarısı ve beyazıyla yumurtanın tamamını yiyin, kalori veya kolesterol kaygısıyla yumurtanın sarısından uzak durmayın.

3. Beyaz çay

Cilt sağlığı için bol su tüketmeniz gerektiğini zaten biliyorsunuz. Bunun yanı sıra sıvı alımınızı çayla da destekleyin.

Beyaz çay antioksidanlar bakımından yeşil çaydan daha zengindir. Bu antioksidanlar çevre kirliliğinin cildinizde yarattığı olumsuz etkilerle savaşırlar. Bu sayede cildinizde kırışık oluşumu önlenir ve daha sağlıklı bir görüntü oluşur. Beyaz çayın kafein oranı düşüktür, bu da vücudun susuzluğunu siyah ya da yeşil çaydan daha iyi gidermesini sağlar.

4. Kemik suyu

Kemik suyunun anti-aging faydaları saymakla bitmez. Bazen 24 saat gibi çok uzun süreler pişirilerek elde edilen kemik suyu harika bir yaşlanma karşıtı besindir. Düzenli tüketildiğinde cildin pürüzsüz ve kırışıksız olmasını sağlar, iyi bir kolajen ve protein kaynağıdır. Kolajen üretimi için gerekli amino asitler kemik suyunda bulunur. Zerdeçal ve zencefil de ekleyerek yapacağınız bir kemik suyuna çorba cildiniz ve bütün vücut sağlığınız için çok iyi gelecektir.

5. Tere, roka

Potasyum, A vitamini, omega 3 yağ asitleri bakımından zengin tere ve roka, enflamasyonla savaşır, yaşlanmayı yavaşlatır, cildin elastikiyetini korur. Tere ve rokayı başka yeşilliklerle birlikte salata yapabilir, tekbaşına yiyebilir, çorbalara ya da makarnalara ekleyebilirsiniz.

6. Zeytinyağı

Nemlendirme ciltteki kırışıklarla mücadelede en önemli faktördür. Nemlendirici losyon ve kremler kullansanız da, gıdalarla cildinizi içeriden de nemlendirmeniz gerekir. Bu da sağlıklı yağlar tüketerek mümkün olur. Diyetinizde yeterli yağ bulunması lipid bariyerinizin korunarak ciltte nem tutulması, böylece kırışıklıkların önlenmesi için yardımcı olur. Zeytinyağı sağlıklı doymamış yağ asitleri içerir ve cildinizin lipid dengesini korur. Aynı zamanda içerdiği antioksidanlar ile cildinizin çevre kirliliği ve güneşten korunmasını sağlar. Yemeklerinizde zeytinyağına yer vermek A vitamini gibi diğer önemli besin öğelerinin emilimine de yardımcı olur.

7. Yaban mersini

Genç görünen bir cilt için yaban mersini yemelisiniz. Ağırlığının %85’i su olan bu meyve cildinizin su ihtiyacını giderir, aynı zamanda kolajen üretimini desteklemek için C vitamini içerir. Önemli bir antioksidan kaynağı da olan yaban mersini cildinizi güneşten ve kirlilikten korur. Yaban mersinini yoğurtla birlikte tüketebilir tek başına yiyebilir, kek ya da pastalarda kullanabilirsiniz.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.