Liposuction Nedir?Ameliyat Öncesi ve Sonrası Hakkında Bilgiler

Liposuction Nedir?Ameliyat Öncesi ve Sonrası Hakkında Bilgiler

Admin
Nisan 13, 2017

Liposuction, Türkiye ve dünya'da birçok kişinin kullandığı bir yağ yakma işlemidir. Uygulama genişliğine bağlı olarak ameliyat süresi 2-4 saat  lokal yada genel anestezi altında yapılan yağların emilmesi işlemidir. Dünyada en çok yapılan ameliyatlar  arasında bulunmakla birlikte hakkında en çok spekülasyonların yapıldığı,zayıflama yerine fazlalık olan bölgelerin alınarak düzeltildiği bir ameliyattır. Biraz da Liposuction süreçleri hakkında bahsedelim.

 

Ameliyat planlaması ve ameliyat süreçi :

Liposuction için her hasta uygun olmayabilir. Plastik cerrahın kararını verebileceği bir işlemdir. İşleme uygun olan kişi beklentisini, sorun yaşadığı bölge ile ilgi tüm sorunlarını, işlem yapılacak bölgede öncesinde ameliyat görülmüşse, bildiğiniz bir rahatsızlığınız veya hastalığınız varsa mutlaka doktorunuzla paylaşmalısınız. Medikal takip amaçlı fotoğraflarınız çekilecektir. Doktorunuz ayakta planlamayı yapar ve kalemle liposuction uygulanacak bölgeleri işaretler. Ameliyathane şartlarında yapması gereken liposuction ameliyat, planlanan bölgeye kanüllerle ulaşılabilecek 0,5 cm’lik kesiler yapılır. Yağların kolay ve kanamasız bir şekilde emilmesine izin verecek özel bir sıvı enjekte edilir. Bir süre sonra liposuction işlemine geçilir ve fazla olan yağ dokusu vakum sistemine bağlı kanüller sayesinde dışarıya alınır.

Yağ miktarı kişi ağırlılığına göre farklılıklar göstermekle birlikte alınacak olan yağ miktarının üst sınırları aşılmamalıdır. Bu sınır 5-8 litre arasında değişmektedir.

 

Ameliyat sonrası :

Ameliyatınızın yapıldığı yerde anestezi tekniğine bağlı olarak 2-3 saat veya bir gece kalmanız gerekebilir.  Ameliyattan sonra korseyi bir ay süreyle kullanmanız önemlidir. Sağlayacağı baskı iyileşmeniz açısından önemlidir. 2 ve 4.günlerde pansumanlarınızın yapılması, 7-10.günlerde dikişlerin alınması gerekir. Doktorunuzun önereceği ilaçları kullanmanız oluşması muhtemel enfeksiyon ve ağrılarınızı en aza indirecektir .

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.