Meyve ve sebzelerdeki potasyum tansiyonu düşürüyor

Meyve ve sebzelerdeki potasyum tansiyonu düşürüyor

Admin
Nisan 12, 2017

Güney Kaliforniya Üniversitesi Keck Tıp Fakültesi hücre ve nörobiyoloji profesörü Alicia McDonough'a göre tatlı patates, avokado, ıspanak, fasulye, muz ve hatta kahve gibi potasyum bakımından zengin gıdalar tüketmek tansiyonu düşürmenin anahtarı olabilir.

McDonough, "Sodyum tüketimini azaltmak, kan basıncını düşürmenin iyi bilinen bir yoludur. Kanıtlar beslenmede potasyum tüketimini artırmanın da hipertansiyonda eşit derecede önemli bir etkiye sahip olabileceğini gösteriyor" diyor.

Hipertansiyon, dünya çapında bir milyardan fazla insanı etkileyen küresel bir sağlık sorunu. Dünya Sağlık Örgütü, hipertansiyon kaynaklı inme nedeniyle ölümlerin yüzde 51, kalp hastalığından ölümlerin yüzde 45 oranında olduğunu tahmin ediyor.

McDonough, "American Journal of Physiology - Endocrinology and Metabolism" dergisinde Nisan 2017 sayısında yayınlanan bir makalesinde sodyum ve potasyumun hipertansiyon üzerinde etkilerini araştıran çalışmaları biraraya getirdi.

McDonough'un derlemesinde, sodyum alımından bağımsız olarak, diyetteki potasyumun düşük kan basıncıyla ilişkili olduğunu gösteren çeşitli nüfus çalışmalarına yer verildi. Potasyum takviyesi ile yapılan girişimsel çalışmalar ayrıca potasyumun doğrudan bir yarar sağladığını gösteriyor.

McDonough, potasyumun yararlarını göstermek için kendi laboratuvarlarından ve diğerlerinden kemirgenler üzerinde yapılan son çalışmaları inceledi. Bu çalışmalar, vücudun normal kalp, sinir ve kas fonksiyonu için kritik olan kandaki potasyum düzeylerini yakından kontrol altında tutmak için sodyumu dengeleyici olarak kullandığını ortaya koydu.

McDonough, "Diyetle alınan potasyum yüksek olduğunda, böbrekler daha fazla tuz ve su salgılar ve bu da potasyum atılımını arttırır. Yüksek bir potasyum diyeti diüretik ilaç almak gibidir." diyor.

Bununla birlikte, diyetteki potasyumun arttırılması bilinçli bir çaba gerektiriyor. McDonough, erken atalarımızın meyveler, kökler, sebzeler, fasulye ve tahıllar gibi hepsi potasyum bakımından zengin ancak sodyum bakımından çok düşük gıdalarla beslendiğini hatırlatıyor. Sonuç olarak, insanlar potasyumu değil, sodyumu arzulayacak şekilde evrimleşti. Modern diyetler, o zamandan beri önemli ölçüde değişti: işlenmiş gıda şirketleri, talebi artırmak için bu gıdalara çok yüksek miktarlarda tuz ekliyor ve bunlar genellikle potasyum bakımından fakir.

McDonough, "Normal bir Batı diyeti ile besleniyorsanız, sodyum alımınız yüksektir, potasyum alımınız düşüktür, bu da yüksek tansiyon riskni önemli ölçüde artırır" diyor. Diyetteki potasyum düşük olduğunda vücudun dengeleme işlemi sınırlı potasyumu vücutta tutmak için sodyumu da tutuyor.

Peki beslenmemizde ne kadar potasyum tüketmeliyiz? 2004 Institute of Medicine raporunda, yetişkinlerin kan basıncını düşürmek, sodyum etkilerini körleştirmek ve böbrek taşı ve kemik kaybı risklerini azaltmak için günde en az 4.7 gram potasyum tüketmeleri öneriliyor. Örneğin, ¾ fincan siyah fasulye yemek, günlük potasyum hedefinizin yaklaşık yüzde 50'sine ulaşmanıza yardımcı oluyor.

McDonough, bitkisel kaynaklardan potasyum alımını artırmak için kamu politikaları geliştirmeyi öneriyor. Ayrıca tüketicilerin potasyumun ekonomik kaynakları konusunda bilinçlenmesine yardımcı olmak için beslenme etiketlerinde o gıdanın içeriğindeki potasyum miktarını belirtmeyi savunuyor.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.