Pazartesi, Nisan 22, 2019
Migreni olan kadınlar kalp hastalıklarına daha yatkın

Migreni olan kadınlar kalp hastalıklarına daha yatkın

Admin
Haziran 02, 2017

Araştırmacılar migren problemi yaşayan kadınlarda kalp krizi ve göğüs ağrısı riskinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Migren sadece kalp hastalığına yakalanma riskini arttırmıyor, kalple ilgili problemler nedeniyle ölüm riskini de yükseltiyor.

20 yılı kapsayan ve 115 bin hemşirenin dahil olduğu geniş kapsamlı çalışmanın sonuçlarına ilişkin bir makale hazırlayan Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Rebecca Burch, konuyla ilgili açıklamada bulundu. Burch, bu çalışma migrenin kardiyovasküler hastalıklarda risk faktörü olduğunu kanıtlasa da, yüksek tansiyon, sigara kullanımı ve yüksek kolesterol gibi faktörlerin kalp hastalıkları için hala migrenden daha büyük risk oluşturduğunu da vurguluyor. Öte yandan, migren hastalığının kadınlarda çok yaygın görülmesi onu kalp hastalıkları için de ciddi risk faktörleri arasına sokuyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde her 4 kadından 1’inde migren görülüyor.

Migrenin kalp üzerindeki etkisi kanıtlansa da bu etkinin sebebi henüz tam olarak ortaya konulamadı. En makul açıklamalardan birisi migren ile kardiyovasküler hastalıkların benzer bir mekanizmayı paylaştıkları ve migren hastalarının kan damarlarının farklılaşması.

Migren ile kardiyovasküler hastalıklar arasındaki ilişki araştırılmaya devam edilecek. Bu arada uzmanlar kadınların migrenlerini beklemeden tedavi ettirmeleri gerektirdiğine dikkat çekiyor. Kalp hastalıkları riskini azaltmak için migren tedavisinin yanı sıra sigara kullanımının bırakılması, kan basıncının düşük tutulması, kolesterol seviyesinin takibi ve düşük tutulması tavsiye ediliyor.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.