Miyom Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Miyom Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Admin
Haziran 29, 2017

Miyomlar rahimde ortaya çıkan ve de rahimin duvar dokusundan kaynaklanan nedenlerden dolayı çapları 1-15 arasında değişen ancak bundan daha da büyük olabilen genellikle iyi huylu olmakla birlikte kötü huylu olma olasılığı da bulunan tümörlerdir.

Miyomların Sıklığı Nedir?

Miyomlar ülkemizde sıklıkla görülen iyi huylu tümörlerdir. Özellikle de 35 yaş üstünde her 4 kadından bir tanesinde miyom görülebilmektedir. Tek olabileceği gibi çok sayıda da olma durumu vardır.

Miyomu Büyüten Etken Nedir?

Östrojen yani diğer bir ismiyle kadınlık hormonları bu miyomların büyümesine neden olur. bu yüzden de üreme çağında ya da hamilelikte iki üç kat daha büyük olabilirler.

Menapoz Da Miyom Küçülür Mü?

Miyomlar kadınsal hormonlara bağlı olarak büyüdüğünü söylemiştik. Bu nedenle de menapoz döneminde miyomların kendi kendilerine küçülmesi de normaldir.

Miyomların Çeşitleri Nelerdir?

Miyomları bizler bulunduğu bölgeye göre 3 gruba ayırabiliriz. Bunlar Submuköz miyomlar, İntramural miyom, Subseröz miyom şeklinde isimlendirilir. Bu çeşitleri daha fazla açmak gerekirse şu şekilde belirtebiliriz.

Submuköz Miyomlar

Bu miyomlar rahmin boşluğuna doğru büyürler. Ve çok az rastlanan miyomlardır kanamaya yol açabilir bu da adet döneminin daha fazla uzamasına neden olur.

İntramural Miyom

Kadınlarda en fazla rastlanan miyom çeşididir. Orta kas tabakasına yerleşerek adetin süresinin uzamasına neden olur. karın bölgesinde ağrı ve rahimde büyümeye neden olabilir. Mesaneye baskı yaparak sık idrara çıkma gibi şikayetler söz konusu olabilecektir.  

Subseröz Miyom:

Bunlar rahmin dış bölgesinde olur ve kanamaya neden olmaz. Karın ağrısı, sık idrara çıkma ve de kabızlık gibi şikayetlere neden olurlar.

Miyomun Belirtileri Nelerdir?

Miyomlar genelde bir şikayete neden olmazlar bu yüzden de bir tedavi gerektirmezler. Fakat tüm miyomların insanlar üzerinde % 10-20 oranında bir ciddi şikayetler oluşturduğunu söyleyebiliriz.

  • Karın Ağrısı, Dolgunluk Hissi.
  • Sırt Ve Bacak Ağrısı.
  • Cinsel İlişki De Ağrı.
  • Sık İdrara Çıkma.
  • Kabızlık.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.