Pazartesi, Nisan 22, 2019
Miyom Varsa Tedavi Gerekli mi?

Miyom Varsa Tedavi Gerekli mi?

Admin
Haziran 29, 2017

Miyomlar eğer ki büyümüyorlarsa ve yaş menopoz dönemine yakınsa o zaman tedavi gerekli değildir. Fakat miyom görülen hastaların büyük bir kısmı ağrı ve de sık idrara çıktıklarından şikayet ettikleri için tedavi almak isterler. Bazı hastalarda ise miyomlar çekilen MR ve ultrasonlarda da görülebilirler. Bu şekilde tespit edilen hastalarda eğer ki bir şikâyet yoksa o zaman belli bir zaman sonrasında mutlaka şikâyet baş göstereceği için tedavi edilmesi gerekir.  Miyomların tedavi edilmesinde özellikle de yaş oldukça etkilidir. Eğer ki hastanın yaşı genç ise o zaman gelecek dönemlerde büyüme ihtimalinin de ortadan kaldırılması için tedavi uygulanması gerekir. Ancak menopoza yakın bir yaştaysa ancak miyomlar büyümüyor ve rahatsızlık da vermiyorsa o zaman tedavi size kalmış bir tercih olacaktır. Miyom tedavisi yapılırken tüm bu yukarıda belirttiğimiz etkenler göz önünde bulundurulmak durumundadır.

Miyom Nedir Nasıl Tedavi Edilir? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ediyoruz.

Miyomda Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Hormon Tedavisi

Miyom için hormon tedavisi önemlidir. menopoz oluşturup östrojen düzeyinin  düşürülmesi için ilaçlar verilir bu sayede hastanın şikayetleri azaltılmış olacaktır. Fakat bu süreç için kalıcı çözüm değildir. Hormon tedavisini keserseniz miyomlar da hızlı bir şekilde büyümeye başlayacaktır.  Aynı zamanda bu ilaçlar sık olarak kullanılırsa o zaman kemik erimesine de neden olabilir.

Miyomektomi

Bu işlem esnasında ameliyatla miyomlar teker teker rahim dışına alınır. Özellikle de bu sayede genç kadınların doğurganlıkları da korunmuş olacaktır. Karın bölgesinden açık ameliyatla uygulanır.

Histerektomi

Bu yöntem genel anestezi ile rahmin tamamının alınmasıdır. Çok sayıda miyom olan hastalarda eğer ki menapoza girmiş ise ya da artık hiçbir şekilde hamilelik düşünmüyorsa o zaman uygulanmaktadır.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.