Muzun Faydaları Nelerdir?

Muzun Faydaları Nelerdir?

Admin
Haziran 07, 2017

Muz doğal bir enerji kaynağıdır. İçerisinde vücudun ihtiyacı olan üç doğal şeker maddesini de içermektedir. Bunlar sakaroz glikoz ve früktozdur. Bu maddeler nedeniyle muz tam bir enerji kaynağı olarak bilinir özellikle de sporcular muz tüketimine dikkat derler. Peki, muzun insan sağlığına faydası bu kadar mı derseniz gelin kadindio olarak sizlere işin biraz daha ayrıntısına doğru bir göz atalım bakalım muzun başka nasıl faydalar varmış.

MUZUN FAYDALARI NELERDİR?

Muzun insanı rahatlatan ve mutlu eden bir etkisi vardır. Buna sebep ise muz tüketildiğinde vücudun mutluluk hormonu olan triptofan adında bir proteinin salgılanmasına neden olur bu sayede kişi kendini daha mutlu hissedecektir. Özellikle ruhsal açıdan sıkıntı içerisinde olduğunuz dönemde muz yiyor olmanız ruhunuzun da desteklenmesine neden olacaktır. Muz’da B6 vitamini vardır bu da kandaki glikoz seviyesini dengeler bu da insanın negatif bir ruh hali içerisinde olmasından uzak kalmasına yardımcı olur. Anemi hastalığının bir etkisi olan hemoglobin maddesinin de üretimi için vücudun harekete geçmesini sağlar bu sayede de kontrol altında olmasına destek sağlar.

Muz’un bir potasyum deposu olduğunu söyleyebiliriz.  İçeriğinde az miktarda tuz olduğundan da tansiyonunun dengelenmesini sağlar. Sabah kalktığınız da bir adet muz yediğinizde sizi daha hareketli bir hale getirecektir. Kan şekerinizin dengelenmesini sağlar. Vücudunuza direnç kazandırır.

Midenizde bir rahatlama olmasını istiyorsanız o zaman muzlu bir süte bal karıştırarak içmelisiniz. Bu size hem enerji verecek hem de vücudun sersemliğini önleyecek en iyi karışımdır. 

Sinirle birlikte stresle de baş edebilmek için yöntemler aranmaktadır, genellikle tatlı krizi ve açlık hissini bastırmak için abur cubur veya çikolataya yönelmektedir insanlar fakat muz yiyerek bu etkenleri kontrol altına almak mümkün. Böylece kilo almaya da engel olmuş oluruz. Mideye iyi gelerek tahrişi azaltan, mide asidini dengeleyen muz, sıkıntı oluşturmadan yenilebilecek yegâne çiğ besindir. Bağırsak sisteminin düzenlenmesinde de yardımcıdır.

Yukarıda da belirttiğim gibi muz deyip geçmemek gerekiyor. Muzun insan sağlığına faydası bitmiyor bu yüzden de özellikle çocukların muz yemeleri tavsiye ediliyor.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.